Socjologia wychowania SP-SOW8
Wychowanie - definicja socjologiczna.
Wychowanie jako proces.
Elementy procesu wychowania - wpływy wychowawcze.
Osobowość społeczna.
Grupa socjoterapeutyczna jako mała grupa.
Grupa rówieśnicza - typologię, cechy, funkcje.
Dziecięca grupa zabawowa, banda, paczka.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
- ma wiedzę na temat funkcjonowaniu człowieka w cyklu życia w aspekcie psychospołecznym;
- ma pogłębioną wiedzę o rodzajach więzi społecznych i o rządzących nimi prawidłowościach istotnych z punktu widzenia procesów grupowych.
UMIEJĘTNOŚCI:
- potrafi wykorzystywać i integrować wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii wychowania oraz powiązanych z nią dyscyplin w celu analizy złożonych problemów wychowawczych, opiekuńczych, kulturalnych, pomocowych i terapeutycznych, a także diagnozowania i projektowania działań praktycznych;
- posiada pogłębione umiejętności prezentowania własnych pomysłów, wątpliwości i sugestii, popierania ich rozbudowaną argumentacją w kontekście wybranych perspektyw teoretycznych;
- ma umiejętność racjonalnego oceniania złożonych sytuacji społecznych oraz analizowania motywów i wzorów ludzkich zachowań.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
- docenia znaczenie socjologii wychowania dla rozwoju jednostki i prawidłowych więzi w środowiskach społecznych; ma pozytywne nastawienie do nabywania wiedzy z zakresu studiowanej dyscypliny i budowania warsztatu socjoterapeuty;
- ma pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności; rozumie potrzebę ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego oraz uczenia się przez całe życie.
Kryteria oceniania
Metody pracy: wykład, dyskusja, "burza mózgów".
Nakład pracy:
Udział. zajęciach - 10 godzin
Przygotowanie pracy zaliczeniowej (esej) - 30 godzin.
Literatura
N. Goodman Wstęp do socjologii, Poznań, 2001.
R. Meighan Socjologia edukacji Wyd. UMK, Toruń, 1993.
F. Znaniecki Socjologia wychowania t. I i II, PWN, Warszawa, 2001.
J. Turowski Osobowość, socjalizacja, postawy (w:) W. Ambrozik, J. Modrzewski Problematyka wychowania w twórczości polskich socjologów. Wybór źródeł, Koszalin, 1998.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: