Praktyka pedagogiczna asystencka SP-P-SZP
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz posiada wiedzę praktyczną na temat:
- głównych środowisk wychowawczych, ich specyfiki i procesów w nich zachodzących
Słuchacz w zakresie umiejętności:
- potrafi dokonywać obserwacji sytuacji i zdarzeń pedagogicznych.
- potrafi posługiwać się wiedzą teoretyczną z zakresu pedagogiki, psychologii oraz dydaktyki i metodyki szczegółowej w celu diagnozowania, analizowania i prognozowania sytuacji pedagogicznych oraz dobierania strategii realizowania działań praktycznych na I i II etapie kształcenia.
- potrafi oceniać przydatność typowych metod, procedur i dobrych praktyk do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych związanych z I i II etapem kształcenia.
Słuchacz w zakresie kompetencji społecznych:
- jest przekonany o sensie, wartości i potrzebie podejmowania działań pedagogicznych w środowisku społecznym, jest gotów do podejmowania wyzwań zawodowych, wykazuje aktywność, podejmuje trud i odznacza się wytrwałością w realizacji indywidualnych i zespołowych zadań zawodowych wynikających z roli nauczyciela.
- odpowiedzialnie przygotowuje się do swojej pracy, projektuje o wykonuje działania pedagogiczne (dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze)
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia praktyki jest wypełnienie obowiązków wynikających z programu oraz udokumentowanie przebiegu praktyki (karta oceny praktykanta, pozostała dokumentacja praktyki). Nauczyciel prowadzący studenta podczas praktyk (opiekun w placówce) potwierdza odbycie przez studenta praktyki i ocenia ją, dokonując wpisu w dzienniku praktyk pedagogicznych oraz w karcie praktykanta APS. W opinii o przebiegu praktyki powinny być wskazane osiągnięcia studenta oraz jego braki i trudności ujawniane w jego aktywności.
Dokumentacja praktyk obejmuje:
-kartę oceny praktykanta
-arkusze hospitacji zajęć
-opinie opiekuna praktyk oraz praktykanta
-harmonogram realizacji zadań praktyki
-dokumentację zrealizowanych zajęć oraz diagnozy dziecka/grupy
W celu uzyskania zaliczenia praktyki asystenckiej student zobowiązany jest przedłożyć dokumentację praktyki uczelnianemu opiekunowi praktyk na indywidualnym spotkaniu, po uprzednim ustaleniu terminu, nie później jednak niż do 30.06. b.r.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: