Uwarunkowania skuteczności uczenia się PZ-3F-USU
TREŚCI PROGRAMOWE
Osobowościowe i środowiskowe uwarunkowania skuteczności uczenia się. Formułowanie celów krótko i długoterminowych. Rodzaje motywacji i ich znaczenie dla procesu uczenia się. Zarządzanie czasem, planowanie procesu uczenia się. Pozyskiwanie informacji, budowanie wiedzy i umiejętności, korzystanie ze źródeł. Przetwarzanie materiału, powtarzanie i utrwalanie wiedzy. Różne formy i techniki uczenia się. Prezentowanie wiedzy i osiągnięć. Zdawanie egzaminów. Obniżanie poziomu lęku. Założenia idei uczenia się przez całe życie.
W cyklu 2023L:
1. Uczenie się - perspektywa pedagogiczna i psychologiczna. Sposoby rozumienia procesów uczenia się. |
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie WIEDZY absolwent zna i rozumie:
Konwencjonalne i niekonwencjonalne metody nauczania, w tym metody aktywizujące i metodę projektów, proces uczenia się przez działanie, odkrywanie lub dociekanie naukowe oraz pracę badawczą ucznia, a także zasady doboru metod nauczania;
sposoby wspomagania rozwoju poznawczego uczniów; potrzebę kształtowania pojęć, postaw, umiejętności praktycznych, w tym rozwiązywania problemów i wykorzystywania wiedzy; metody i techniki skutecznego uczenia się; metody strukturyzacji wiedzy oraz konieczność powtarzania i utrwalania wiedzy i umiejętności.
W zakresie UMIEJĘTNOŚCI absolwent potrafi:
kreować sytuacje wychowawcze służące aktywności i rozwojowi zainteresowań i uzdolnień uczniów, motywowania ich do zdobywania wiedzy i prezentacji własnych dokonań, oraz skutecznej pracy nad sobą.
wspierać ucznia w działaniach na rzecz samorozwoju, samodoskonalenia, samoświadomości, uczyć technik skutecznego zarządzania sobą i własnym czasem oraz technik uczenia się; doradzić uczniowi ścieżkę rozwoju edukacyjną i zawodową;
W zakresie KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH absolwent jest gotów do:
popularyzowania wiedzy z zakresu skutecznego uczenia się i motywowania wśród uczniów i w środowisku szkolnym oraz pozaszkolnym.
Uwagi
W cyklu 2023L:
Opis metod kształcenia: Metoda asymilacji wiedzy (wykład problemowy, pogadanka, dyskusja, praca z książką), metody oglądowe, praca w grupach, burza mózgów. Zaliczenie: aktywność podczas zajęć - udział w dyskusjach i ćwiczeniach, praca pisemna na zaliczenie, przygotowanie plakatu promującego dobre nawyki w uczeniu się Nakład pracy: godziny kontaktowe: 30 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: