Elementy teorii twórczości PZ-3F-ETT
TREŚCI PROGRAMOWE
Pojęcie twórczości - problem analizy znaczenia terminu wobec jego braku we wczesnej filozofii greckiej. Platon: podział poezji na technei manię, jako prototyp późniejszych koncepcji twórczości. Filozoficzna refleksja nad twórczością na terenie rozważań o sztuce. Koncepcje sztuki: ejdetyczne, manicznei prywatywne. Twórczość – historyczne przemiany znaczenia. Próba systematyzacji wieloznaczności pojęcia. Subiektywne i intersubiektywne kryteria twórczości. Indywidualizm i antyindywidualizm jako dwa bieguny filozoficznej analizy twórczości. Aksjologiczne wyróżniki twórczości: nowość i cenność. Problem wolności twórcy. Inne wartości jako wyróżniki twórczości. Pojęcia związane z pojęciem twórczości: mimesis i założenia mimetycznej koncepcji twórczości. Odkrycie – twórczość na terenie nauki: kontekst odkrycia a kontekst uzasadnienia. Rozumienie twórczości na gruncie heurystyki logicznej. Inwencja a twórczość. Postmodernistyczna koncepcja twórczości jako przykład współczesnej refleksji nad pojęciem.
W cyklu 2023Z:
Treści programowe: |
W cyklu 2024Z:
Treści programowe: |
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie WIEDZY absolwent zna i rozumie:
miejsce filozofii twórczości w systemie nauk, ich przedmiotowe i metodologiczne powiązania z innymi dyscyplinami naukowymi, terminologię stosowaną w obrębie pedagogiki i jej obszarów; zna kluczowe pojęcia, modele teoretyczne, historyczne i współczesne uwarunkowania kształcenia w obszarze filozofii twórczości.
potrzebę kształtowania u uczących się pozytywnego stosunku do nauki, rozwijania ciekawości, aktywności i samodzielności poznawczej, logicznego i krytycznego myślenia, kształtowania motywacji do uczenia się filozofii twórczości i korzystania z różnych źródeł wiedzy, w tym z Internetu oraz przygotowania ucznia do uczenia się przez całe życie;
W zakresie UMIEJĘTNOŚCI absolwent potrafi:
stosować terminologię z obszaru filozofii twórczości w bezpośrednim kontakcie z szeroko rozumianym środowiskiem edukacyjnym, profesjonalistami oraz podczas przygotowania opracowań naukowych, poprawnie posługiwać się językiem polskimi poprawnie oraz adekwatnie do wieku uczniów posługiwać się terminologią teorii twórczości.
W zakresie KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH absolwent jest gotów do:
kształtowania nawyku systematycznego i samodzielnego uczenia się przez całe życie i korzystania z różnych źródeł wiedzy, w tym z Internetu, krytycznej analizy informacji, uznawania znaczenia wiedzy w rozwiazywaniu problemów teoretycznych i praktycznych, korzystania z wiedzy ekspertów.
Literatura
W cyklu 2023Z:
Literatura: Literatura uzupełniająca: |
W cyklu 2024Z:
Literatura: Literatura uzupełniająca: |
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Stosowane metody kształcenia: Nakład pracy studenta: Sumaryczna liczba punktów ECTS: 0 lub 3 pkt |
W cyklu 2024Z:
Stosowane metody kształcenia: Nakład pracy studenta: Sumaryczna liczba punktów ECTS: 0 lub 3 pkt |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: