Metodyka treningu kreatywności PE-3S-MTK
TREŚCI PROGRAMOWE
Trening jako forma uczenia się przez doświadczenie. Przegląd koncepcji treningu twórczości i ich źródła na świecie i w Polsce. Metodyczne aspekty treningów twórczości – cele, zasady, rola trenera, różne formy stymulowania twórczości. Stymulowanie sfery poznawczej: operacji myślenia twórczego, wytwarzania dywergencyjnego, wyobraźni twórczej. Wzmacnianie sfery emocjonalno-motywacyjnej: twórczej samooceny i motywacji do twórczego funkcjonowania, wytrwałości, potrzeby tworzenia. Rozwijanie sfery osobowościowej: otwartości na doświadczenie, ciekawości poznawczej, wrażliwości na problemy, zdolności zadawania pytań i poszukiwania sprzeczności. Heurystyki czyli twórcze rozwiązywanie problemów w praktyce edukacyjnej. Projektowanie, realizacja i prezentacja własnych działań twórczych.
W cyklu 2020Z:
TREŚCI KSZTAŁCENIA Zajęcia realizowane online poprzez aplikację MS TEAMS: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3ad69a4d91a41040899354010d0e907fee%40thread.tacv2/conversations?groupId=14d5f51b-1857-4759-8f93-d51490d86abe&tenantId=aee18df6-9fc6-4188-b9f4-b3f12e451c86 1. Podstawowe założenia metodyki treningu kreatywności, możliwości stymulowania kreatywności; dlaczego warto rozwijać kreatywność? Zasady i strategie ułatwiające twórcze rozwiązywanie problemów. |
W cyklu 2021Z:
- Podstawowe założenia metodyki treningu kreatywności, możliwości stymulowania kreatywności; dlaczego warto rozwijać kreatywność? |
W cyklu 2022Z:
- Podstawowe założenia metodyki treningu kreatywności, możliwości stymulowania kreatywności; dlaczego warto rozwijać kreatywność? |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022Z: | W cyklu 2021Z: | W cyklu 2020Z: |
Efekty kształcenia
Wiedza
- Ma uszczegółowioną wiedzę o uczestnikach działalności edukacyjnej w zakresie określonym specjalnością studiów.
- Ma uszczegółowioną wiedzę dotyczącą prowadzenia działalności pedagogicznej w zakresie określonym specjalnością studiów.
- Ma wiedzę dotyczącą procesów komunikowania interpersonalnego i społecznego, ich prawidłowości i zakłóceń.
Umiejętności
- Potrafi animować prace nad rozwojem uczestników procesów pedagogicznych oraz wspierać ich samodzielność w zdobywaniu wiedzy, rozwijać ich kompetencje kluczowe a także inspirować do działań na rzecz uczenia się przez całe życie.
- Potrafi skutecznie wspomagać w świadomym i odpowiedzialnym podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych.
- Potrafi ocenić przydatność typowych metod, procedur i dobrych praktyk do realizacji zadań związanych z różnymi sferami działalności pedagogicznej.
- Potrafi tworzyć rozwiązania konkretnych problemów pedagogicznych i prognozować przebieg ich rozwiązywania oraz przewidywać skutki planowanych działań.
- Ma rozwinięte umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, potrafi używać języka specjalistycznego i porozumiewać się w sposób precyzyjny i spójny przy użyciu różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami w zakresie pedagogiki, jak i z odbiorcami spoza grona specjalistów.
- Potrafi planować i organizować pracę indywidualną oraz zespołową.
- Potrafi współdziałać z innymi osobami i pracować w zespole pełniąc różne role.
Kompetencje społeczne
- Ma krytyczny stosunek do posiadanej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego; dokonuje samooceny własnych kompetencji i doskonali umiejętności.
- Jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa, tak indywidualnego jak i w grupach i instytucjach realizujących działania pedagogiczne.
Literatura
W cyklu 2020Z:
LITERATURA OBOWIĄZKOWA LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA |
W cyklu 2021Z:
LITERATURA OBOWIĄZKOWA LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA |
W cyklu 2022Z:
LITERATURA OBOWIĄZKOWA LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA |
Uwagi
W cyklu 2020Z:
METODY KSZTAŁCENIA WIEDZA: Godziny kontaktowe np. wykład, ćwiczenia 45 h Sumaryczna liczba punktów 3 ECTS |
W cyklu 2021Z:
METODY KSZTAŁCENIA UMIEJĘTNOŚCI: KOMPETENCJE SPOŁECZNE: NAKŁAD PRACY STUDENTA: |
W cyklu 2022Z:
METODY KSZTAŁCENIA UMIEJĘTNOŚCI: KOMPETENCJE SPOŁECZNE: NAKŁAD PRACY STUDENTA: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: