Metodologia badań pedagogicznych z elementami opisu statystycznego PE-3F-MPS
TREŚCI PROGRAMOWE:
Odróżnienie procedury ilościowej i jakościowej. Ilościowa procedura badawcza pedagogiki w zastosowaniu do planowania i wykonania badań do pracy dyplomowej (formułowanie problemów badawczych; formułowanie hipotez; wybór metod weryfikacji; wykonanie badań i opracowanie wyników). Przegląd podstawowych informacji o stosowanych metodach i technikach badawczych (definicja, rodzaje, wady i zalety, sposób planowania, sposób przeprowadzania badań, sposób opracowywania wyników). Wprowadzenie do statystyki i opisu statystycznego. Obliczanie i interpretacja wskaźników położenia, rozproszenia i siły związku cech nominalnych, porządkowych i ilościowych.
W cyklu 2024Z:
Przedmiot ten ma na celu zapoznanie studentów z kluczowymi zagadnieniami związanymi z prowadzeniem badań naukowych w naukach społecznych. Studenci zdobywają wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, umożliwiające prowadzenie rzetelnych i kompleksowych badań ilościowych oraz jakościowych. Aspekty etyczne badań Proces badawczy Podstawy statystyki Analiza jakościowa |
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Ma podstawową wiedzę na temat specyfiki pedagogiki jako jednej z nauk społecznych, a także na temat kryteriów naukowości stosowanych w ramach ilościowego paradygmatu badań tych nauk.
Ma podstawową wiedzę na temat ogólnej procedury postępowania badawczego w ramach ilościowego paradygmatu badań; zna podstawowe pojęcia w badaniach jakościowych i statystyce; zna podstawowe metody planowania i przeprowadzania badań, kończące się statystycznym opracowaniem wyników; zna sposoby prezentacji danych surowych i ich opracowania za pomocą podstawowych wskaźników opisu statystycznego; zna podstawowe sposoby korzystania z programu SPSS do opisu statystycznego.
Umiejętności
Potrafi zaprojektować procedurę postępowania badawczego w ramach ilościowego paradygmatu badań; potrafi sformułować problemy badawcze i hipotezy, dobrać adekwatne metody badań i metody opracowania wyników; potrafi dobrać podstawowe wskaźniki opisu statystycznego do opracowania badań, policzyć i zinterpretować wyniki; potrafi liczyć wartości podstawowych wskaźników opisu statystycznego za pomocą programu SPSS.
Kompetencje społeczne
Ma krytyczny stosunek do posiadanej wiedzy i umiejętności w zakresie metodologii badań pedagogicznych, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się w tym zakresie; dokonuje samooceny własnych kompetencji i doskonali umiejętności.
Uwagi
W cyklu 2024Z:
Metody kształcenia: Nakład pracy osoby studiującej: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: