Prawodawstwo europejskie na rzecz ochrony praw dziecka IP-2F-PEU
TREŚCI PROGRAMOWE
Dyrektywy ONZ, zalecenia Rady Europy, Zielone i Białe Księgi Komisji Europejskiej, zalecenia WHO, UNICEF, w zakresie praw dziecka do życia i zdrowia, wychowania w rodzinie oraz do godziwych warunków socjalnych. Europejskie prawodawstwo dotyczące ochrony przed przemocą, prawa dzieci niepełnosprawnych do uczestnictwa w życiu publicznym oraz praw dzieci migrantów.
W cyklu 2020Z:
1. Podstawowe informacje o prawie |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2019Z: | W cyklu 2022Zn: | W cyklu 2020Z: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna i rozumie w pogłębionym stopniu prawne podstawy europejskiego prawodawstwa oraz stosowane zalecenia Komitetu Ministrów Rady Europy dotyczące praw dziecka do życia i zdrowia, wychowania w rodzinie oraz do godziwych warunków socjalnych. Zna europejskie prawodawstwo do ochrony przed przemocą, prawa dzieci niepełnosprawnych do uczestnictwa w życiu publicznym, prawa dzieci migrantów.
Zna i rozumie specyfikę funkcjonowania ww. zaleceń w różnych krajach.
Umiejętności
Potrafi wyszukiwać odpowiednie regulacje prawne i wykorzystywać posiadaną wiedzę na temat europejskich regulacji w konkretnych sytuacjach.
Potrafi rozwijać swoje kompetencje w celu skutecznego komunikowania się z prawnikami, lekarzami, pracownikami i włączyć się do interdyscyplinarnych zespołów zajmujących się ochroną praw dzieci i kierować ich pracą.
Kompetencje społeczne
Staje zawsze w obronie praw dziecka, a jednocześnie odpowiedzialnie wypełnia zobowiązania społeczne wobec dziecka, rodziny, środowiska lokalnego i państwa.
Jest gotów do krytycznego spojrzenia na różnorodne zalecenia Rady Europy w zakresie praw dziecka, na konflikty i sprzeczności interesu różnych grup i środowisk.
Uwagi
W cyklu 2020Z:
Zajęcia odbywają się w formie zdalnej w czasie rzeczywistym zgodnie z planem zajęć. Link do zespołu: Metody dydaktyczne: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: