Medyczne aspekty niepełnosprawności ID-2F-MAN
TREŚCI PROGRAMOWE
1. Pojęcie niepełnosprawności i modele niepełnosprawności – model medyczny, społeczny, modele funkcjonalne.
2. Bariery codziennego funkcjonowania.
3. Przepisy prawa dotyczące osób z niepełnosprawnością – przegląd. Orzecznictwo - stopnie niepełnosprawności.
4. Grupy dyspanseryjne, rodzaje niepełnosprawności.
5. Główne przyczyny niepełnosprawności.
6. Rodzaje niepełnosprawności – ruchowa (fizyczna), sensoryczna, psychiczna.
7. Budowa i funkcja układu nerwowego, jako podstawa medyczna wybranych rodzajów niepełnosprawności.
8. Niepełnosprawność ruchowa – przyczyny, rodzaje, metody zaopatrzenia
9. Przykłady chorób będących przyczyną niepełnosprawności ruchowej
10. Niepełnosprawność psychiczna – przyczyny, rodzaje, metody leczenia. Objawy a funkcjonowanie osobiste, zawodowe, społeczne, jako wykładniki niepełnosprawności. Organizacja opieki psychiatrycznej.
11. Przykłady chorób będących przyczyną niepełnosprawności psychicznej
12. Podstawowe dziedziny medycyny, metody oceny funkcjonalnej i objawowej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Posiada pogłębioną wiedzę z zakresu podstawowych działów medycznych podstaw rozwoju i wychowania oraz zna ich powiązania z innymi dyscyplinami przyrodniczymi
Posiada usystematyzowany zasób terminologiczny z zakresu niepełnosprawności rozszerzony o kategorie pojęciowe i terminologię z obszaru medycznych aspektów niepełnosprawności.
Zna rozszerzone medyczne koncepcje człowieka i ich odniesienia do niepełnosprawności oraz projektowania działań na rzecz osób z niepełnosprawnością
Zna w pogłębionym stopniu prawidłowości i zaburzenia rozwoju biologicznego człowieka w cyklu życia.
Umiejętności
Potrafi wykorzystywać wiedzę z zakresu medycznych aspektów niepełnosprawności w celu identyfikowania złożonych i nietypowych problemów w obszarze niepełnosprawności.
Potrafi wykorzystywać poznaną terminologię w celu komunikowania się ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców na tematy dotyczące medycznych aspektów niepełnosprawności.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do krytycznej oceny poziomu swojej wiedzy i umiejętności, określenia potrzeb w zakresie własnego rozwoju osobistego i naukowego oraz kreowania własnego warsztatu metodycznego i badawczego.
Jest gotów do kreatywnego wykorzystania posiadanej, interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności z zakresu medycznych aspektów niepełnosprawności w celu rozwiązywania problemów poznawczych oraz praktycznych oraz poszukiwania wsparcia ekspertów z obszaru medycyny w przypadku trudności w samodzielnym rozwiązaniu problemu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: