Zapisy na specjalność: psychologia wspierania rozwoju i kształcenia, st. jedn. 5E-WIK
Psychologia Wspierania Rozwoju i Kształcenia
Celem tej specjalności jest kształtowanie umiejętności wspierania rozwoju i edukacji, doskonalenia umiejętności osobistych i zawodowych oraz wzmacnianie psychologicznych kompetencji niezbędnych do pracy z jednostką i grupą w różnych środowiskach społecznych – ze szczególnym uwzględnieniem rodziny i szkoły. Specjalność przygotowuje do pracy z dzieckiem (także najmłodszym), młodzieżą i człowiekiem dorosłym (również w okresie senioralnym). Absolwent tej specjalności będzie znał metody diagnozowania możliwości i potrzeb rozwojowych, metody i techniki pracy psychologicznej z osobami, które chcą wykorzystać swoje szanse rozwojowe w życiu osobistym i zawodowym. Będzie też znał zasady planowania i prowadzenia konsultacji, poradnictwa, doradztwa i szkoleń oraz sposoby ewaluacji podejmowanych oddziaływań psychoedukacyjnych i wspierających. Specjalność przygotowuje zarówno do pracy badawczej, jak i do bezpośredniej pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi. Absolwent tej specjalności może więc pracować w poradniach rodzinnych, poradniach psychologicznych, domach dziecka, świetlicach socjoterapeutycznych, przedszkolach i szkołach. Zatrudnienie może znaleźć również w instytucjach doradztwa zawodowego, będzie również mógł prowadzić działalność coachingową. Specjalność kładzie nacisk także na budowanie kompetencji wielokulturowych, tak ważnych we współczesnym świecie.
Kryteria oceniania
Kwalifikacja na specjalność:
Student wybiera specjalności w systemie USOS, wskazując: najbardziej preferowaną (wybór 1), mniej preferowaną (wybór 2) oraz najmniej preferowaną (wybór 3). Liczba miejsc na specjalności jest ograniczona i wynosi n. Na podstawie deklaracji złożonych w USOS w terminie określonym w szczegółowej organizacji roku akademickiego, tworzona jest lista osób zainteresowanych realizacją specjalności. W przypadku, gdy liczba kandydatów przekracza liczbę dostępnych miejsc, tworzony jest ranking oparty na średniej arytmetycznej ocen z pierwszych trzech semestrów studiów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: