Uczestnictwo w kulturze 20-FF-UCK
W ramach zajęć zostaną przybliżone następujące kwestie:
a) Ku różnym formom uczestnictwa w kulturze - wprowadzenie do tematyki kursu
b) Przestrzenne zróżnicowanie uczestnictwa w kulturze - na zajęciach budowana będzie dyskusja dotycząca aktualnych badań nad stanem uczestnictwa w kulturze w oparciu o zróżnicowanie terytorialne (opozycja miasto a wieś).
c) Instytucje kultury - pomiędzy tradycją a nowoczesnością - na zajęciach omówiona zostanie działalność, wizerunek i funkcje tradycyjnych instytucji kultury w oparciu o badania empiryczne, jak również zastanowimy się nad nowymi przestrzeniami kultury: m.in. koncepcją kawiarni z kulturą, wielofunkcyjnością miejsc kultury oraz wielozmysłową kulturą eventu. Istotne z perspektywy zajęć będzie również zjawisko zanikania instytucji kultury oraz ich przemiany w przestrzenie konsumpcji (prezentacja wybranych przykładów).
d) Włączanie w obieg kultury - prezentacja wybranych, aktualnych badań dot. włączania w obieg kultury. Dyskusja oparta będzie m.in. na wynikach badań Obserwatorium Żywej Kultury.
e) Kulturowy wymiar inicjatyw na przykładzie dzielnicy Ochota - na zajęciach pracować będziemy z materiałem badawczym. Studenci będą analizować wywiady (IDI) przeprowadzone w ramach projektu badawczego "Społeczno-kulturowy wymiar nowych inicjatyw na przykładzie dzielnicy Ochota" (2015), poszukując form i stanu uczestnictwa w kulturze w dzielnicy Ochota.
f) Zajęcia terenowe - realizacja mini-projektu badawczego w dzielnicy Ochota
g) Spotkanie eksperckie
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Realizacja projektu badawczego
Napisanie części raportu z badań
Literatura
Krajewski, M. "W kierunku relacyjnej koncepcji uczestnictwa w kulturze." Kultura
i Społeczeństwo 1 (2013): 29-67.
Szlendak, T. „Aktywność kulturalna”, w: W. Burszta "Kultura miejska w Polsce z perspektywy interdyscyplinarnych badań jakościowych, Warszawa": Narodowe Centrum Kultury (2010).
Szlendak, T. "Nic." Aktywność kulturalna na wsi i w małych miastach.[w:] Stan
i zróżnicowanie kultury wsi i małych miast w Polsce. Kanon i rozproszenie, I. Bukraba-Rylska, WJ Burszta (red.). Narodowe Centrum Kultury, Warszawa (2011): 53-102.
Bukraba-Rylska, I., Burszta, W. Stan i zróżnicowanie kultury wsi i małych miast w Polsce. Warszawa: Narodowe Centrum Kultury (2011).
Janicka-Olejnik, Ewa. "Uczestnictwo Polaków w kulturze w świetle aktualnych raportów" Studia BAS 2 (2016): 57-75.
Szlendak T. (2010), Wielozmysłowa kultura eventu, „Kultura Współczesna”, nr 4 (66), s. 80-97.
Nowiński, J., Działalność i wizerunek instytucji kultury w miastach [w:] Kultura miejska w Polsce z perspektywy interdyscyplinarnych badań jakościowych, Wojciech Burszta, Barbara Fatyga (red.), Warszawa 2010, s. 144-182.
Raport "Kawiarnie kultury" Pracownia badań i innowacji społecznych "Stocznia"
Kusiak, J., Kacperski, W.. "Kioski z wódką i demokracją. Historia polityczna warszawskich „kawiarni obywatelskich” jako miejsc kształtowania się nowych ruchów miejskich i reprodukcji podziałów społecznych." Kultura i Społeczeństwo 2 (2013): 67-89.
Płuciennik, J. "Przestrzenie kultury i wolne czytanie" (2010).
Raport z badania „Bilet za 400 groszy” zrealizowanego w 2016 roku dla Instytutu Teatralnego przez Fundacje Obserwatorium Żywej Kultury
Lektury uzupełniające:
Filiciak, M., Tarkowski A., Hofmokl J.. "Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści. Raport z badań." (2012).
Ranking (2013). Ranking dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia , Warszawa, GUS
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: