Metody i techniki badań społecznych - 2 20-2F-MI2
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Ma podstawową wiedzę z zakresu metod i technik badań społecznych.
Zna elementarną terminologię z zakresu konceptualizacji badań oraz metod i technik badań społecznych (pytanie badawcze, hipoteza, zmienna i wskaźnik, dobór jednostek do badania, próba, pilotaż, sondaż, wywiad, ankieta, etc.).
Zna różne metody i techniki pozyskiwania danych w socjologii: obserwację, wywiad indywidualny o różnym stopniu standaryzacji (kwestionariuszowy i IDI), wywiad grupowy, analizę danych zastanych (analizę treści), metodę sondażu i biograficzną, itd.
Zna odpowiednie dla zastosowanych metod i pozyskanego materiału z badań sposoby analizy danych (analiza ilościowa, jakościowa) i interpretacji wyników.
Umiejętności
Posiada umiejętność konceptualizacji badań (doboru metod w zależności od celu badania i stawianych pytań badawczych, operacjonalizacji pojęć i doboru wskaźników, budowy narzędzia badawczego) oraz realizacji badań socjologicznych w terenie.
Posiada umiejętność analizy danych (ilościowa i/lub jakościowa), merytorycznego argumentowania oraz formułowania wniosków.
Umie przedstawiać wyniki zrealizowanych badań w formie pisemnej (raportu z badań) oraz ustnej (w formie prezentacji z wykorzystaniem technik multimedialnych).
Kieruje się zasadami etyki zawodowej socjologa w realizacji badań empirycznych.
Kompetencje społeczne
Potrafi myśleć i działać w sposób kreatywny konceptualizować badania.
Umie współpracować w grupie i przygotowywać oraz realizować wspólne projekty badawcze.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: