Zapisy na specjalność: psychologia kliniczna, st. jedn. 000S-3E-PKL
Psychologia kliniczna
Celem specjalności jest wyposażenie absolwenta w psychologiczne kompetencje niezbędne do pracy z pacjentem (dzieckiem lub dorosłym) cierpiącym na zaburzenia psychiczne, neurologiczne, somatyczne lub znajdującym się w stanie kryzysu psychicznego. W ramach tej specjalności oferujemy zajęcia obejmujące problematykę patofizjologicznych i psychologicznych uwarunkowań zaburzeń rozwoju dzieci i zdrowia dorosłych. Student uczy się diagnozy psychologicznej i psychologicznych metod pomocy i rehabilitacji. Oferujemy praktyki w klinicznych placówkach służby zdrowia. Specjalność przygotowuje do pracy na stanowisku psychologa klinicznego, diagnosty i terapeuty. Absolwent będzie przygotowany do prowadzenia diagnozy psychologicznej, stosowania niektórych form pomocy psychologicznej w placówkach leczenia zaburzeń psychicznych, neurologicznych, pediatrycznych, szpitalach ogólnych i specjalistycznych, placówkach leczenia uzależnień. Będzie także mógł podjąć szkolenie specjalizacyjne z zakresu psychologii klinicznej i psychoterapii. Program specjalności zawiera następujące moduły tematyczne: (1) Biologiczne Mechanizmy Zaburzeń Zdrowia; (2) Zdrowie Psychiczne; (3) Psychologia Kliniczna Dzieci i Młodzieży; (4) Psychologia Kliniczna Chorych Somatycznie; (5) Neuropsychologia i Rehabilitacja; (6) Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia
Literatura
Procedura rekrutacji na specjalności dla kierunku Psychologia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w roku akademickim 2018/2019:
1. Po uzyskaniu zaliczenia z przedmiotu Specjalności psychologiczne w praktyce studenci rejestrują się w systemie USOS podając preferowaną specjalność .
2. W przypadku wyboru specjalności przez większą liczbę studentów, niż przewidziano w ustalonym limicie, Dyrektor Instytutu Psychologii przeprowadza dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne.
3. Dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne będzie polegało na rozmowie na temat motywacji i doświadczeń kandydata (dotychczasowa praca, wolontariat, aktywność w kołach naukowych, szczególne osiągnięcia) z Komisją, powołaną przez Dyrektora Instytutu Psychologii. W skład Komisji wchodzą Dyrekcja Instytutu Psychologii oraz Kierownicy specjalności.
4. Na podstawie wyników rozmowy Dyrekcja Instytutu Psychologii wraz z Kierownikami specjalności tworzy listę rankingową kandydatów na specjalności. Biorąc pod uwagę limit miejsc, Kierownicy specjalności tworzą listy osób zakwalifikowanych na specjalności.
5. Studenci nie zakwalifikowani na specjalność zostają przesunięci do specjalności dysponującej wolnymi miejscami. Kierownicy specjalności rozmawiają z kandydatami, uzgadniając przydział do danej grupy.
6. Ostateczną decyzję dotyczącą przydziału do grupy specjalnościowej podejmuje Dziekan.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: