Egzamin na specjalność (nienauczycielska): profilaktyka społeczna z resocjalizacją (3-l, pedagogika specjalna, st. stacjonarne) 0000-4E-PSE
Specjalność nienauczycielska: profilaktyka społeczna z resocjalizacją
Studia pozwalają na przygotowanie kadr do prowadzenia działalności wychowawczej i resocjalizacyjnej w placówkach edukacyjnych, socjalizacyjnych (opiekuńczo–wychowawczych) i resocjalizacyjnych oraz w środowisku otwartym np. jako kurator rodzinny, sądowy, zawodowy, pedagog uliczny).
Absolwent posiada następujące kompetencje:
1. Szeroką wiedzę teoretyczną, pozwalającą na właściwe rozumienie problemów osób niedostosowanych społecznie oraz możliwości ich resocjalizacji.
2. Umiejętność rozpoznawania i diagnozowania specyficznych trudności w społecznym funkcjonowaniu.
3. Umiejętność stosowania różnorodnych metod i technik resocjalizacyjnych.
4. Interpretowanie zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczych.
5. Stawianie diagnoz dotyczących jednostek, grup, społeczności.
6. Podejmowanie działań o charakterze profilaktycznym, przeciwdziałających powstawaniu niepożądanych zjawisk społecznych.
7. Atrakcyjna organizacja czasu wolnego.
8. Praca z indywidualnym przypadkiem, z grupą i w środowisku lokalnym.
9. Predyspozycje do podejmowania samokształcenia, doskonalenia swej wiedzy i umiejętności.
Absolwent uzyskuje uprawnienia do pracy w schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych, zakładach wychowawczych, w pogotowiach opiekuńczych, w ośrodkach kuratorskich, w jednostkach prewencyjnych policji, w policyjnych izbach dziecka (wychowawca, pedagog), a także w placówkach socjalizacyjnych (domu dziecka, szkole, świetlicy środowiskowej, młodzieżowym ośrodku socjoterapii). Istnieje również możliwość zatrudnienia w rozwijającej się prężnie działalności resocjalizacyjnej w środowisku otwartym w ramach zadań pedagoga ulicy, pedagoga rodzinnego, kuratora sądowego.
Literatura
Pytka L. Pedagogika resocjalizacyjna, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej.podrozdział 4.5 - Resocjalizacja w środowisku otwartym
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: