Egzamin na specjalność (nauczycielska): wychowanie przedszkolne z edukacją wczesnoszkolną (3-l, pedagogika, st. stacjonarne) 0000-3E-WPW
Absolwent specjalności uzyskuje kompleksowe merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pracy nauczyciela edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Posiada wiedzę i umiejętności z zakresu pedagogiki i psychologii, która umożliwia ocenę i skuteczne wspieranie rozwoju dziecka, kształtowania dziecięcych wiadomości i umiejętności oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych. Jest wyposażony w umiejętności potrzebne do współpracy z pedagogami - specjalistami (psycholog, logopeda, pedagog specjalny) oraz rodzicami dziecka uczęszczającego do przedszkola i klas I-III.
Absolwent jest przygotowany do wychowania i nauczania dzieci w różnych formach organizacyjnych wychowania przedszkolnego a także edukacji wczesnoszkolnej.
Specjalność daje kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w róznego typu placówkach wychowania przedszkolnego oraz w klasach I-III szkoły podstawowej.
Efekty kształcenia
Przynieść na egzamin do wglądu dokumentację świadczącą o osobistych działaniach podejmowanych w zakresie wychowania i edukacji dzieci. Mogą to być: dyplomy, rekomendacje, zaświadczenia, serie fotografii dokumentujące prowadzone zajęcia z dziećmi np. z obozu zuchowego. Mile widziane są także udokumentowane osiągnięcia sportowe, taneczne, plastyczne, muzyczne, teatralne
Kryteria oceniania
Rozmowa kwalifikacyjna na specjalność odbędzie się 20 XI 18 o godzinie 17.00. Listy ze wskazaniem sal, w których będzie odbywać się rozmowa kwalifikacyjna, zostaną wywieszone przed sekretariatem IWRCiE (pok. 3306) w dniu jej prowadzenia.
W trakcie egzaminu trzeba będzie odpowiedzieć na pytania dotyczące problemów opisanych w podanych publikacjach, krótko opowiedzieć o swojej działalności pedagogicznej oraz przedstawić do wglądu dokumentację potwierdzającą osiągnięcia.
Literatura
Nalezy zapoznać się z:
Studenci wybierający specjalność wychowanie przedszkolne z edukacją wczesnoszkolną mają przygotować się na egzamin, a więc mają przestudiować podane rozdziały z publikacji:
• E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska, Dwulatek i trzylatek w domu i przedszkolu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć ( Wydawnictwo. Centrum Edukacji „Bliżej Przedszkola”, Kraków, 2012), rozdziały części pierwszej.
• Starsze przedszkolaki. Jak skutecznie je wychowywać i kształcić w przedszkolu i w domu (red. E. Gruszczyk-Kolczyńska, Wydawnictwo CEBP, Kraków 2014), rozdziały 1, 2 i 3.
Mile widziane są także udokumentowane osiągnięcia sportowe, taneczne, plastyczne, muzyczne, teatralne.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: