Moduł poszerzający wiedzę z socjologii kultury SC-3S-MPW
TREŚCI PROGRAMOWE
W ramach zajęć przeanalizujemy obecność socjologów w pięciu wybranych obszarach kultury. Dzięki temu po pierwsze nakreślimy panoramę zjawisk, w których socjologia kultury włącza się w badanie a także w kształtowanie kultury współczesnej danej społeczności, a po drugie spróbujemy określić role oraz zadania, jakie wynikają z tego rodzaju działań dla osób zainteresowanych eksplorowaniem tego obszaru życia społecznego i współczesnej humanistyki.
Dlatego w ramach przedmiotu najpierw student/studentka zapozna się z charakterem danego obszaru kultury w wybranych środowiskach / grupach (wykłady), a następnie w ramach ćwiczeń zmierzy się z próbą zabrania głosu z perspektywy socjologa/socjolożki zajmujących się właśnie socjologią kultury (ćwiczenia).
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2021L: | W cyklu 2022L: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Student/-ka ma pogłębioną wiedzę o zmieniających się ideach, koncepcjach i wyobrażeniach na temat instytucji kulturowych i społecznych oraz technologii życia codziennego.
Ma wiedzę o człowieku jako twórcy kultury materialnej i duchowej oraz wiedzę o zmieniających się praktykach kulturowych i społecznych.
Umiejętności
Student/-ka potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu socjologii oraz pozyskane z wiarygodnych źródeł dane do identyfikowania i krytycznego analizowania użytkowania przedmiotów i technologii we współczesnej kulturze oraz zachodzących przemian kultury materialnej.
Potrafi prognozować przemiany roli technologii w świecie społecznym z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi stosowanych w socjologii oraz zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych.
Potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu socjologii oraz pozyskane z wiarygodnych źródeł dane do identyfikowania i krytycznego analizowania kulturowych przemian zachodzących w obrębie społeczeństw, i powiązanych z nimi, nowych tożsamości kulturowych.
Potrafi komunikować się z różnymi odbiorcami z użyciem specjalistycznej terminologii; umie merytorycznie argumentować i formułować wnioski w debacie.
Kompetencje społeczne
Student/-ka czuje się odpowiedzialny/-a za zachowanie dziedzictwa kulturowego kraju, Europy, świata.
Respektuje zasady etyki zawodowej socjologa oraz normy i reguły prawne, zawodowe i moralne.
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia będzie zapoznanie się z materiałem z wykładów i wskazanych lektur, na podstawie którego zostanie przygotowana praca pisemna (esej)
Studentów obowiązuje także aktywny udział w dyskusji w trakcie wykładów
Ostatnim kryterium zaliczenia będzie obecność na zajęciach (frekwencja).
Praktyki zawodowe
-
Uwagi
W cyklu 2021L:
Metody kształcenia |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: