Socjologia mediów SC-2S-SME1
TREŚCI PROGRAMOWE
1. Teorie i koncepcje w obszarze socjologii mediów.
2. Metodologia badań mediów.
3. Procesy społeczne związane z mediami.
4. Dawne media a Internet.
5. Analiza wybranych mechanizmów ze świata mediów, marketingu i public relations.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student/-ka ma pogłębioną i rozszerzoną wiedzę o znaczeniu socjologii mediów oraz jej specyfice przedmiotowej i metodologicznej.
Ma uporządkowaną, pogłębioną wiedzę obejmującą teorie i metodologię z zakresu socjologii mediów.
Zna i rozumie zaawansowane metody analizy i interpretacji rynku medialnego.
Zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady związane z ochroną własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz rozumie konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej.
Umiejętności
Student/-ka posiada umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk z obszaru problematyki mediów z zastosowaniem specyficznych metod badawczych.
Potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych tekstów i wytworów medialnych.
Posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych w języku polskim, dotyczących zagadnień z zakresu nauk społecznych, stosując przyjęte w socjologii standardy.
Kompetencje społeczne
Student/-ka respektuje zasady etyki zawodowej socjologa oraz normy i reguły prawne, zawodowe i moralne w celu rozwiązania problemów w obszarze badania i analizy rynku medialnego.
Kryteria oceniania
Kryteria zaliczenia
- obecność na zajęciach – limit nieobecności to dwa spotkania. W przypadku każdej kolejnej nieobecności student będzie zobowiązany do merytorycznego zaliczenia treści zajęć na dyżurze. Zaliczenie owo powinno odbyć się najpóźniej w czasie drugiego tygodnia od powstania zaległości. Niedotrzymanie terminu powoduje brak zaliczenia
- przygotowanie do zajęć i aktywność – do zajęć trzeba być przygotowanym przez wnikliwe studia nad proponowanym problemem. Wymagane jest przestudiowanie wszystkich wymienionych lektur. Aktywność rozumiana jest jako zabieranie głosu, udział w dyskusji, zadawanie sensownych pytań. Pozytywna aktywność za zajęciach jest warunkiem zaliczenia zajęć. Przygotowanie i aktywność będą oceniane.
- referat – wypowiedź ustna (20-30 min.) na temat związany z zagadnieniami poruszanymi w trakcie kursu. Temat wystąpienia musi zostać ustalony z prowadzącym co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem i wygłoszony w trakcie ćwiczeń. Referat powinien cechować się rzetelnością, logiczną kompozycją i komunikatywnością. Ocenie podlegać będą również sposób przekazywania informacji oraz źródła informacji stanowiące podstawę jego opracowania. Referat stanowi podstawę zaliczenia ćwiczeń. Osoba referująca każdorazowo zobowiązana jest do przygotowania konspektu własnego wystąpienia, uwzględniającego m.in. bibliografię (min. 4 pozycje bibliograficzne).
Punkty możliwe do zdobycia (w):
14 pkt. – obecność
14 pkt. - przygotowanie i aktywność
Punkty możliwe do zdobycia (ćw):
12 pkt. – obecność
12 pkt. - przygotowanie i aktywność 8 pkt. – referat
Kryteria uzyskania oceny:
min. 60% - 3
61-69% - 3+
70-79% - 4
80-89% - 4+
90-100% - 5
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: