Moduł badawczy SC-2S-MOB1
TREŚCI PROGRAMOWE
Zajęcia prowadzone metodą projektową.
1. Ogólna charakterystyka wybranych działów/specjalizacji w ramach socjologii.
2. Przedmiot zainteresowania wybranych działów/specjalizacji w ramach socjologii.
3. Przegląd teorii socjologicznych.
4. Metodologia badań oraz przykłady badań empirycznych wybranych działów socjologii.
5. Udział w praktyce badawczej - udział w pracach nad narzędziami badawczymi; realizacja badania w terenie; opracowanie zebranego materiału badawczego; prezentacja wyników analizy zebranego materiału.
W cyklu 2021Z:
Zajęcia z przedmiotu mają charakter praktyczny. Przedmiot prowadzony jest metodą projektową i ma na celu praktykę różnych metod i technik badań socjologicznych, nabycie przez studentów umiejętności konceptualizacji i realizacji badań różnymi metodami, analizy zebranych danych oraz opracowania i przedstawienia uzyskanych wyników. Treści zajęć: Kształtowanie umiejętności w zakresie: stawiania pytań badawczych i formułowania hipotez, dobierania odpowiednich metod poznania do stawianych pytań badawczych, budowania narzędzi badawczych (opracowywanie kategorii do kodowania w analizie treści, kwestionariusz ankiety), realizacji badań (analiza treści, badania ankietowe), opracowywania wyników z badań, przygotowywania prezentacji z omówieniem wyników badania, pisania raportów z badań. |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021Z: | W cyklu 2020Z: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Student/-ka ma szczegółową wiedzę o współczesnych dokonaniach socjologii, ośrodkach i szkołach badawczych.
Ma wiedzę o metodach, narzędziach oraz technikach pozyskiwania danych, pozwalających badać i opisywać przejawy struktury, organizacje i instytucje społeczne.
Umiejętności
Student/-ka potrafi krytycznie analizować i interpretować teksty i wytwory kultury ważne z punktu widzenia socjologii.
Potrafi porozumiewać się z socjologami i przedstawicielami nauk pokrewnych, a także popularyzować wiedzę o socjologii, wytworach i instytucjach, pełniących różne funkcje społeczne.
Potrafi współdziałać i pracować w grupie przy realizacji projektu badawczego, przyjmując w niej różne role.
Umie samodzielnie uzupełniać wiedzę i rozwijać umiejętności badawcze oraz inicjować podobne działania u innych osób.
Kompetencje społeczne
Student/-ka uznaje znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych w obszarze socjologii; jest gotów/-owa do krytycznej oceny odbieranych treści.
Jest gotów/-owa do podejmowania wyzwań zawodowych i osobistych, wykazuje aktywność i przedsiębiorczość oraz angażuje się we współpracę na rzecz środowiska społecznego.
Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu socjologa.
Respektuje zasady etyki zawodowej socjologa oraz normy i reguły prawne, zawodowe i moralne, przy projektowaniu i realizacji badania.
Uwagi
W cyklu 2021Z:
Metody kształcenia: Nakład pracy studenta/ki: 3 ECTS |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: