Readaptacja społeczna RS-2F-RSP
TREŚCI PROGRAMOWE:
Readaptacja społeczna skazanych w świetle standardów międzynarodowych i polskich: kodeks karny wykonawczy, Europejskie Reguły Więzienne, Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Reguły minimum postępowania z więźniami; Pomoc postpenitencjarna udzielana skazanym opuszczającym zakłady karne: pomoc postpenitencjarna – krótki rys historyczny, przygotowanie skazanych do opuszczenia zakładu karnego, zasady i formy pomocy postpenitencjarnej, organizacja pomocy postpenitencjarnej, rola środowiska lokalnego w społecznej readaptacji skazanych, kościoły i związki wyznaniowe, stowarzyszenia i fundacje, organizacje państwowe i samorządowe m.in.: sądownictwo, urząd pracy, policja; rodzina w procesie readaptacji społecznej; warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary, praca z wybranymi grupami osób pozbawionych wolności: młodociani, niebezpieczni, seniorzy, osoby z niepełnosprawnością oraz niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, skazani na kary długoterminowe, skazane kobiety.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna terminologię związaną z readaptacją społeczną i pomocą postpenitencjarną.
Zna zróżnicowane potrzeby osób osadzonych, w szczególności potrzeby związane z ich readaptacją społeczną oraz metody diagnozowania potrzeb osób przygotowujących się do opuszczenia jednostek penitencjarnych.
Zna polskie i międzynarodowe standardy prawa w zakresie readaptacji społecznej oraz ekonomiczne i etyczne uwarunkowania prowadzenia tychże oddziaływań.
Zna teoretyczne koncepcje dotyczące readaptacji społecznej oraz jej uwarunkowania, zna wynikające z nich metodyczne założenia prowadzenia działań związanych z powrotem do społeczeństwa.
Zna metody i środki oddziaływania penitencjarnego wspierające proces readaptacji i reintegracji społecznej.
Umiejętności
Potrafi dokonywać oceny potrzeb osadzonych.
Potrafi przeprowadzić diagnozę potrzeb readaptacyjnych osadzonych.
Potrafi dobierać metody i środki adekwatne do potrzeb osób osadzonych.
Potrafi samodzielnie zaprojektować program resocjalizacyjny i readaptacyjny z uwzględnieniem ważnych prawnych, etycznych i ekonomicznych uwarunkowań.
Potrafi współpracować ze specjalistami z różnych dziedzin w celu opracowania i realizacji optymalnego programu readaptacji społecznej.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do podejmowania działań związanych z readaptacją społeczną i resocjalizacją w wymiarze indywidualnym oraz w ramach społeczności lokalnej.
Jest uwrażliwiony na potrzeby osób nieprzystosowanych społecznie.
W swoich działaniach kieruje się etyka zawodową. Prezentuje postawę troski i zaangażowania w sprawy podopiecznych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: