Praca socjalna z osobami bezdomnymi PS-3S-PBE
TREŚCI PROGRAMOWE
1. Pojęcie bezdomności, typologie.
2. Bezdomność – problem społeczny, problem indywidualny (sytuacja bezdomnego: aspekty psychologiczne, socjologiczne, etyczne, socjalne).
3. Żebractwo, włóczęgostwo. Techniki żebracze.
4. Drogi stawania się bezdomnym.
5. Bezdomność mężczyzn. Bezdomność kobiet. Bezdomność dzieci.
6. Instytucje świadczące pomoc bezdomnym.
7. Świadczenia socjalne przysługujące osobom w kryzysie bezdomności.
W cyklu 2023L:
Treści poruszane podczas zajęć: bezdomność - definicje, przyczyny i rodzaje bezdomności, bezdomność mężczyzn, kobiet, dzieci, zadania pracownika socjalnego wobec klienta w kryzysie bezdomności. |
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student/-ka posiada zaawansowaną wiedzę na temat instytucji pomocy społecznej, źródeł i metod pozyskiwania zasobów potrzebnych do rozwiązywania problemu bezdomności.
Zna i rozumie zróżnicowania społeczne, stanowiące czynniki ryzyka stygmatyzacji jednostek i rodzin; zna czynniki prowadzące do bezdomności.
Umiejętności
Student/-ka potrafi dokonać analizy, diagnozy i prognozy sytuacji klientów, wykorzystując wiedzę o kolejnych etapach postępowania metodycznego w pracy socjalnej, jak również opracowuje rozwiązania problemów o różnym poziomie złożoności; potrafi opracować indywidualny program wychodzenia z bezdomności.
Potrafi przygotować prace pisemne oraz wystąpienia ustne, dotyczące szczegółowych zagadnień z zakresu pracy socjalnej z osobami doświadczającymi bezdomności.
Kompetencje społeczne
Student/-ka prezentuje odpowiedzialną i empatyczną postawę wobec innych ludzi, szczególnie klientów pomocy społecznej doświadczających bezdomności; dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną i cudzą pracą, kieruje się zasadą poszanowania godności klienta.
Kryteria oceniania
Ocena końcowa na podstawie wyników pracy zaliczeniowej, zaliczenie od 2,6 pkt na 5. Zakres pytań otwartych dot. treści przedstawionych podczas zajęć i zadanej literatury.
Uwagi
W cyklu 2022L:
Nakład pracy studenta: godziny kontaktowe 15, przygotowanie się do zajęć 20 |
W cyklu 2023L:
Metody kształcenia: prezentacje, analiza przypadku, dyskusja, praca w grupie. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: