Praktyka asystencka (miesięczna; 160 godzin) PS-3P-PRA
TREŚCI PROGRAMOWE
Zapoznanie się z zasadami funkcjonowania i ofertą placówki. Asystowanie pracownikowi socjalnemu w wykonywaniu zadań związanych z rozpoznaniem sytuacji życiowej klienta, przyjęciem do domu pomocy społecznej, planowaniem i realizowaniem adekwatnej pomocy. Towarzyszenie pracownikowi socjalnemu podczas pracy w terenie. Zapoznanie się z dokumentacją prowadzoną przez pracownika socjalnego. Poznanie zakresu współpracy domu pomocy społecznej z innymi instytucjami/ organizacjami.
DRUKI DO POBRANIA
Uwaga ! dokumenty należy drukować dwustronnie.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021Z: | W cyklu 2020Z: | W cyklu 2020L: | W cyklu 2019L: | W cyklu 2021L: | W cyklu 2019Ln: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Student/-ka posiada zaawansowaną wiedzę na temat instytucji pomocy społecznej, źródeł i metod pozyskiwania zasobów potrzebnych do rozwiązywania problemów społecznych.
Zna i rozumie zróżnicowania społeczne, stanowiące czynniki ryzyka stygmatyzacji jednostek i rodzin korzystających z pomocy społecznej.
Umiejętności
Student/-ka potrafi dokonać analizy, diagnozy i prognozy sytuacji klientów, wykorzystując wiedzę o kolejnych etapach postępowania metodycznego w pracy socjalnej, jak również opracowuje rozwiązania problemów o różnym poziomie złożoności; poddaje je ocenie i w razie potrzeby modyfikuje uwzględniając aktualną sytuację klienta.
Obserwuje i uczy się rozwiązywać konflikty na drodze mediacji i negocjacji oraz radzić sobie w sytuacjach stresowych; uczy się komunikować się z klientem tzw. trudnym (agresywnym, nietrzeźwym).
Posługuje się w praktyce zasadami prawnymi i etycznymi, a także standardami zawodowymi istotnymi z punktu widzenia pomocy społecznej, uwzględniając zasady poufności i dostępności udzielanej pomocy; respektuje zasady i prawa stosowane w pracy socjalnej, w tym indywidualizacji, poszanowania godności klienta.
Kompetencje społeczne
Student/-ka rozumie potrzebę rozwijania wiedzy i zdobywania umiejętności niezbędnych do rozwiązywania problemów poznawczych i praktycznych związanych z wykonywaniem zawodu pracownika socjalnego; jest otwarty na nowe metody pracy z klientem korzystającym z pomocy społecznej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: