Świat wartości PE-3S-SWA
TREŚCI PROGRAMOWE
Świat wartości ludzkich i relacji międzyludzkich. Odróżnienie opisu i oceny. Oceny a normy i wymogi. Oceny siebie i innych. Kierowanie swoim życiem: spontaniczność a kontrola. Konflikt wartości witalnych i duchowych oraz zasada przekraczania. Propozycja hierarchii wartości. Odczucie wartości a mechanizmy regulacji. Osobisty charakter przeżycia wartościującego. Zasady hierarchii wartości. Wartości charakterystyczne dla naszej epoki. Kultura – sposób realizacji wartości. Presja w życiu ludzkim.
W cyklu 2021L:
ZAGADNIENIA; |
W cyklu 2022L:
ZAGADNIENIA; |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
- Ma elementarną, uporządkowaną wiedzę na temat świata wartości ludzkich i relacji międzyludzkich.
Umiejętności
- Potrafi w sposób precyzyjny i spójny wypowiadać się w mowie i na piśmie na tematy dotyczące wybranych zagadnień etycznych, z wykorzystaniem różnych ujęć teoretycznych, korzystając zarówno z dorobku teorii wartości i etyki jak i innych dyscyplin.
Kompetencje społeczne
- Dostrzega i rozważa problemy moralne i dylematy etyczne związane z własnym i cudzym życiem, rozpoznaje i wybiera to, co cenne, postępuje zgodnie z zasadami etyki.
- Charakteryzuje się wrażliwością etyczną, empatią, otwartością, refleksyjnością oraz postawą twórczą i prospołeczną, a także poczuciem odpowiedzialności.
- Jest gotów do budowania własnego świata wartości i rozwijania postaw etycznych u siebie i u uczniów, a także kompetencji komunikacyjnych i nawyków kulturalnych
Literatura
W cyklu 2021L:
Allen B. Prawda w filozofii, Warszawa 1994 |
W cyklu 2022L:
Allen B. Prawda w filozofii, Warszawa 1994 |
Uwagi
W cyklu 2021L:
METODY KSZTAŁCENIA: |
W cyklu 2022L:
METODY KSZTAŁCENIA: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: