Media w doskonaleniu kwalifikacji zawodowych PE-3S-MDZ1
TREŚCI PROGRAMOWE:
Podstawowe definicje i pojęcia związane z rozwojem kwalifikacji zawodowych. Rola i miejsce mediów cyfrowych w rozwoju zawodowym. Otwarte zasoby edukacyjne i naukowe a możliwość samokształcenia. Kompetencje informacyjno-informatyczne jako kompetencje kluczowe na rynku pracy. Aktywność w mediach a rozwój kompetencji społeczno-komunikacyjnych. Rola kwalifikacji zawodowych w cyfrowej szkole. Media cyfrowe a warsztat badawczy.
W cyklu 2024Z:
1. Podstawowe definicje i pojęcia związane z rozwojem kwalifikacji zawodowych. Definiowanie pojęć kluczowych: media, kwalifikacje, kompetencje. Prawne, instytucjonalne, pedagogiczne i interpersonalne uwarunkowania rozwoju kwalifikacji zawodowych. 2. Rola i miejsce mediów w rozwoju zawodowym. Media w poszukiwaniu właściwej przestrzeni do realizacji planów zawodowych - diagnozowanie, projektowanie planu rozwoju edukacyjno- zawodowego z wykorzystaniem mediów; wykorzystywanie narzędzi dostępnych on-line (testy predyspozycji zawodowych). 3. Przydatność mediów w doskonaleniu kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Rola mediów społecznościowych (grup zainteresowań, portali, serwisów, platform) w realizacji celów zawodowych (poszukiwanie pracy, rozwój zainteresowań: serwisy rekrutacyjne- Goldenline, serwisy społecznościowe specjalizujące się w kontaktach zawodowo-biznesowych - Linkedin). 4. Kompetencje informacyjno-informatyczne. Rola rozwoju kompetencji informacyjno-informatycznych w rozwoju potencjału zawodowego: (1) umiejętność technicznej obsługi sprzętu komputerowego i innych urządzeń elektronicznych (aplikacji); (2) umiejętność wyszukiwania, rozumienia i krytycznej oceny wiarygodności informacji. 5. Kompetencje społeczno-komunikacyjne. Rola rozwoju kompetencji społeczno- komunikacyjnych w rozwoju zawodowym: (1) w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji (umiejętność empatii, aktywnego słuchania, komunikacji, zaufania, budowania odpowiedniego klimatu i atmosfery), (2) w określeniu swojej pozycji w grupie (umiejętność autoprezentacji, pewność siebie, samoocena);(3) w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych, w panowaniu nad emocjami (radzenie sobie ze złością, stresem, asertywność, podejmowanie decyzji, delegowanie zadań, negocjacje, współpraca). 6. Doskonalenie umiejętności organizowania pracy w oparciu o media cyfrowe – rozwijanie umiejętności stawiania i realizacji celów zawodowych (SMART) z uwzględnieniem mediów cyfrowych (filmy coachingowe, blogi- analiza przypadków). 7. Media cyfrowe w kształtowaniu postaw proaktywnych w rozwoju kwalifikacji zawodowych. Media cyfrowe jako narzędzia w kształceniu i doskonaleniu ustawicznym (edukacyjne strony internetowe, szkolenia internetowe - webinaria, e-learning). |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Ma uszczegółowioną wiedzę dotyczącą wykorzystania mediów w doskonaleniu kwalifikacji zawodowych.
Umiejętności
Potrafi animować prace nad doskonaleniem kwalifikacji zawodowych uczestników procesów pedagogicznych oraz wspierać ich samodzielność w zdobywaniu wiedzy, rozwijać ich kompetencje kluczowe, a także inspirować do działań na rzecz uczenia się przez całe życie.
Potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje profesjonalne umiejętności, korzystając z różnych wiarygodnych źródeł (w języku rodzimym i obcym) i nowoczesnych technologii (ICT) oraz analizować własne działania i wskazać ewentualne obszary wymagające modyfikacji.
Kompetencje społeczne
Ma przekonanie o sensie, wartości i potrzebie podejmowania wśrodowisku społecznym działań związanych z edukacją w zakresie wykorzystania mediów do podnoszenia kompetencji zawodowych; jest gotowy/a do podejmowania wyzwań zawodowych i rozumie ich społeczne znaczenie.
Ma przekonanie o wadze zachowania się w sposób profesjonalny; odpowiedzialnie przygotowuje się do swojej pracy, wykorzystując media do rozwijania własnych kompetencji zawodowych.
Uwagi
W cyklu 2024Z:
METODY KSZTAŁCENIA NAKŁAD PRACY STUDENTA Sumaryczna liczba punktów ECTS - 2 pkt |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: