Język mediów PE-3S-JEM1
TREŚCI PROGRAMOWE:
Słowo i obraz – rodzaje i techniki komunikacji medialnej. Kompetencje twórcy komunikatu a rzetelność przekazu medialnego. Fakt jako podstawa dobrego komunikatu. Analiza warsztatu dziennikarza – najlepsi autorzy. Informacje kreowane a rzetelność wypowiedzi. Sposoby prowadzenia narracji przez osoby występujące w mediach. Cechy stosownego języka narracji. Język nienawiści, agresja, pojednanie. Granice dobrego smaku i etyka przekazu medialnego. Odpowiedzialność za słowo i zasada szczególnej staranności.
W cyklu 2022L:
TREŚCI PROGRAMOWE 1. Słowo i obraz – rodzaje i techniki przekazu, mistrzostwo warsztatu, najlepsze teksty, najznakomitsi autorzy, informacje kreowane a rzetelność wypowiedzi. |
W cyklu 2023L:
TREŚCI PROGRAMOWE |
W cyklu 2024L:
TREŚCI PROGRAMOWE |
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Ma podstawową wiedzę o celach, funkcjach, podstawach prawnych, organizacji i sposobach działania instytucji medialnych.
Ma wiedzę dotyczącą procesów komunikowania interpersonalnego i społecznego zapośredniczonego medialnie, ich prawidłowości i zakłóceń.
Ma uporządkowaną wiedzę na temat zasad i norm etycznych funkcjonujących w mediach oraz ich zastosowań wobec kluczowych dylematów współczesnej cywilizacji.
Umiejętności
Potrafi wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu kultury i języka mediów i zastosować ją do analizy i interpretowania przekazów medialnych.
Ma rozwinięte umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, potrafi używać języka specjalistycznego i porozumiewać się w sposób precyzyjny ispójny przy użyciu różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami w zakresie pedagogiki, jak i z odbiorcami spoza grona specjalistów; potrafi dokonać autoprezentacji.
Potrafi stosować zasady i normy etyczne w podejmowanej działalności związanej z tworzeniem i odbiorem treści medialnych, dostrzega i analizuje związane z nimi dylematy etyczne.
Kompetencje społeczne
Ma krytyczny stosunek do posiadanej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego; dokonuje samooceny własnych kompetencji i doskonali umiejętności.
Jest świadomy/a wagi refleksji na tematy etyczne i przestrzegania zasad etyki w zawodach związanych z tworzeniem przekazów medialnych, kierowania się szacunkiem dla każdego człowieka.
Literatura
W cyklu 2022L:
LITERATURA PROPONOWANA LITERATURA DODATKOWA |
W cyklu 2023L:
LITERATURA PROPONOWANA LITERATURA DODATKOWA |
W cyklu 2024L:
LITERATURA PROPONOWANA LITERATURA DODATKOWA |
Uwagi
W cyklu 2022L:
ŚREDNIA LICZBA GODZIN NA ZREALIZOWANIE AKTYWNOŚCI |
W cyklu 2023L:
ŚREDNIA LICZBA GODZIN NA ZREALIZOWANIE AKTYWNOŚCI Godziny kontaktowe ( ćwiczenia): 30 godz. |
W cyklu 2024L:
ŚREDNIA LICZBA GODZIN NA ZREALIZOWANIE AKTYWNOŚCI Godziny kontaktowe ( ćwiczenia): 30 godz. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: