Etyka w pracy coacha PE-3S-EPC
1. Etyka coachingu i w coachingu a etyka osobowości i charakteru.
2. Wartości autoteliczne i teliczne coachingu i w coachingu.
3. Analiza wybranych fragmentów Kodeksu Etycznego IC i ICF
4. specyfika dylematów etycznych w pracy coacha
5. Zasady postępowania w sytuacjach dylemtycznych
6. Monitoring pracy coacha - superwizja, mentorcoaching
7. Zasady współpracy branżowej
W cyklu 2022L:
1. Etyka coachingu i w coachingu a etyka osobowości i charakteru. |
W cyklu 2023L:
1. Etyka coachingu i w coachingu a etyka osobowości i charakteru. |
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna wybrane koncepcje człowieka: filozoficzne, psychologiczne i społeczne stanowiące teoretyczne podstawy działalności coacha.
Ma uszczegółowioną wiedzę merytoryczną dotyczącą prowadzenia działalności pedagogicznej (szczególnie w zakresie coachingu).
Ma uporządkowaną wiedzę na temat zasad i norm etycznych oraz odnosi je do pracy coacha.
Umiejętności
Potrafi dokonać obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych; analizuje ich powiązania z różnymi obszarami działalności pedagogicznej oraz proponuje rozwiązania dla identyfikowanych problemów (szczególnie w zakresie coachingu).
Potrafi wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki oraz powiązanych z nią dyscyplin w celu analizowania i interpretowania problemów pedagogicznych, także tych złożonych i nietypowych oraz podejmowania działań naprawczych, zarówno w warunkach rozpoznanych, jak i nie w pełni przewidywalnych.
Potrafi stosować zasady i normy etyczne w podejmowanej działalności, dostrzega i analizuje związane z nimi dylematy etyczne.
Kompetencje społeczne
Wykazuje wrażliwość i gotowość działania na rzecz interesu publicznego, w tym osób wymagających opieki, pomocy i szczególnej troski oraz jest gotowy/a do budowania relacji opartych na zaufaniu w miejscu prowadzonej działalności pedagogicznej związanej z pracą coacha.
Dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną i cudzą pracą, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie zzasadami etyki.
Jest świadomy wagi refleksji na tematy etyczne i przestrzegania zasad etyki zawodowej, kierowania się szacunkiem dla każdego człowieka oraz etyki badań naukowych (szczególnie w zakresie coachingu).
Ma świadomość wagi uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz poczucie odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego; potrafi to wykorzystać w swoich działaniach zawodowych związanych z coachingiem.
Literatura
Czarkowska Lidia D., Wujec Bożena (2013) Etyka w Coachingu. Model siedmiu wartości telicznych i autotelicznych wspierających rozwój świadomości przywódców i menedżerów w procesie coachingu na tle zmian świadomości społecznej. w: „Coaching jako wskaźnik zmian oaradygmatuw zarządzaniu”, Czarkowska L. D. (red.), ISBN 978-83-7561-198-4; Poltext, Warszawa, s. 64-83
Krawczyńska-Zaucha, T., ( 2016), Etyka coacha jako akceleratora dobrych zmian w rodzinie, Etyka - Rodzina - Społeczeństwo, 208-215, 2016.
Krawczyńska-Zaucha, T., (2017), Etyczny fundament profesjonalnego coachingu. Po co coachowi kodeks etyczny?, Coaching Review 1 ((8))
Sidor-Rządkowska, M., (2012), Profesjonalny coaching. Zasady i dylematy etyczne w pracy coacha, Warszawa: Wolters Kluwer business
Kodeks Etyczny Izby coachingu, ICF, EMCC
Uwagi
W cyklu 2022L:
Zaangażowanie w polecone zadania, egzamin pisemny: udział w wykładach - 15 h |
W cyklu 2023L:
Weryfikacja efektów kształcenia: Zaangażowanie w polecone zadania, egzamin pisemny: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: