Praktyka pedagogiczna śródroczna w ośrodkach inicjatyw lokalnych i organizacjach pozarządowych (60 godz.) PE-3P-ASK3
TREŚCI PROGRAMOWE:
Szczegółowe zapoznanie się zwewnętrzną dokumentacją regulującą funkcjonowanie organizacji (statut, regulamin), a także zzewnętrznymi aktami prawnymi określającymi sposób jej funkcjonowania. Szczegółowe zapoznanie się z charakterystyką działalności organizacji (profil organizacji, grupy beneficjentów działań, realizowane projekty i przedsięwzięcia, sposoby finansowania działań, współpraca z partnerami). Aktywne uczestnictwo w zleconych przez opiekuna praktyk działaniach organizacji. Sporządzenie raportu opisującego działalność organizacji, m.in. charakterystyka organizacji, cele działalności, podejmowane przedsięwzięcia, źródła finansowania, własna aktywność praktykanta podczas praktyki.
DRUKI DO POBRANIA
Dokumenty należy drukować dwustronnie.
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Ma wiedzę na temat złożoności i wielopodmiotowości działań pomocowych, opiekuńczych, społecznych i specyfiki wzajemnego komunikowania pomiędzy uczestnikami tego procesu.
Zna podstawowe dokumenty, akty prawne regulujące działania organizacji pozarządowych w Polsce.
Zna cele, założenia i specyficzne metody działania w organizacjach pozarządowych – szczególności o profilu edukacyjnym i animacyjnym.
Ma wiedzę na temat specyfiki funkcjonowania sektora pozarządowego w Polsce – szczególnie pod względem jego współpracy z instytucjami wychowującymi.
Umiejętności
Umie dokonać oceny poziomu własnych umiejętności oraz wiedzy niezbędnej do pracy wśrodowisku prywatnych organizacji pozarządowych oraz poszerzać je samodzielnie.
Potrafi współpracować z zespołem osób – w profesjonalny sposób organizuje przestrzeń i czas dla działań wspólnych.
Potrafi – na niwie instytucjonalnej – realizować działania związane zbudową społeczeństwa obywatelskiego, promujące działalność społeczną, filantropijną i charytatywną.
Kompetencje społeczne
Wykazuje zainteresowanie pogłębianiem wiedzy i nabywaniem nowych doświadczeń na polu działań o charakterze oddolnym i obywatelskim.
Dostrzega sens realizowania działań budujących świadome społeczeństwo obywatelskie w Polsce.
Docenia wagę sumiennego i odpowiedzialnego wykonywania powierzonych mu zadań.
Odpowiedzialnie realizuje zalecenia opiekuna praktyki w placówce.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: