Polityka społeczna - edukacja i opieka w perspektywie lokalnej i globalnej PE-2S-PSO
TREŚCI PROGRAMOWE
Krytyczna analiza raportów dotyczących czynników związanych z oddziaływaniem polityki społecznej: HDI, GEI, GDP, MPI (Human Development Index, Gender Equality Index, Gross Domestic Product, Multidimentional Powerty Index). Zaawansowane modele i doktryny polityki społecznej na świecie. Krytyczna perspektywa kolonizacyjnych oddziaływań polityki społecznej. Prawa człowieka, prawa dziecka w perspektywie społeczno-kulturowej a oddziaływanie polityki społecznej w różnych miejscach na świecie. Priorytety światowej polityki społecznej - zrównoważony rozwój, polityka ekologiczna i polityka demograficzna.
W cyklu 2021Zn:
Tematyka wykładów: 1. Wprowadzenie do polityki społecznej. Pojęcia, wartości i zasady polityki społecznej. 2. Modele polityki społecznej. 3. Kluczowe problemy i kwestie społeczne w Polsce. 4. Marginalizacja i wykluczenie społeczne. Przyczyny, przejawy i konsekwencje. 5. Wokół edukacji: nierówności edukacyjne i "ubóstwo edukacyjne" |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021Zn: | W cyklu 2019Zn: | W cyklu 2020Zn: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Ma rozszerzoną i uszczegółowioną wiedzę o strukturze i funkcjach polityki społecznej, w tym oddziaływaniu systemów edukacji. Zna wybrane systemy polityki społecznej innych krajów.
Ma uporządkowaną wiedzę o uczestnikach i realizatorach działalności edukacyjnej, wychowawczej, opiekuńczej, kulturalnej, pomocowej i terapeutycznej w perspektywie polityki społecznej.
Umiejętności
Posiada pogłębione umiejętności obserwowania, wyszukiwania i przetwarzania informacji na temat zjawisk społecznych, przy użyciu różnych źródeł oraz technik w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych i interpretowania ich z punktu widzenia problemów edukacyjnych.
Kompetencje społeczne
Ma pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, jest gotów do krytycznej analizy odbieranych treści, rozumie potrzebę ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego.
Odznacza się odpowiedzialnością za własne przygotowanie do pracy, podejmowane decyzje i prowadzone działania oraz ich skutki, czuje się odpowiedzialny wobec ludzi, dla których dobra stara się działać, wyraża taką postawę w środowisku specjalistów i pośrednio modeluje to podejście wśród innych.
Uwagi
W cyklu 2021Zn:
METODY KSZTAŁCENIA: - wykład wspierany prezentacjami multimedialnymi; |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: