Wybrane zagadnienia z wiedzy o języku PC-5S-WZJ
- Język i komunikacja językowa.
- Mowa w aspekcie biologicznym, psychologicznym i społecznym.
- Płaszczyzny opisu języka.
- Cechy definicyjne języka.
- Strukturalny, generatywny i kognitywny opis języka.
- Znaczenie w języku.
- Pragmatyczne uwarunkowania komunikacji językowej.
- Funkcje języka.
- Dwujęzyczność i komunikacja międzykulturowa.
W cyklu 2020Z:
Treści programowe: |
W cyklu 2021Z:
Treści programowe: |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna podstawowe pojęcia z zakresu językoznawstwa ogólnego. Zna i rozumie językoznawcze podstawy logopedii, posiada teoretyczne podstawy wiedzy o języku; zna podstawowe pojęcia i główne teorie socjolingwistyki.
Zna cechy definicyjne i płaszczyzny opisu języka. Zna i rozumie językoznawcze podstawy logopedii, posiada teoretyczne podstawy wiedzy o języku.
Ma podstawową wiedzę na temat biologicznych, psychologicznych i społecznych uwarunkowań mowy. Zna i rozumie językoznawcze podstawy logopedii, posiada teoretyczne podstawy wiedzy o języku.
Posiada wiedzę na temat semantycznych i pragmatycznych aspektów komunikacji językowej. Zna i rozumie językoznawcze podstawy logopedii, posiada teoretyczne podstawy wiedzy o języku.
Rozumie zjawisko dwujęzyczności i komunikacji międzykulturowej. Zna i rozumie zagadnienie dwujęzyczności i jej rodzaje oraz konsekwencje dwujęzyczności dla rozwoju dziecka. Zna i rozumie zagadnienie logopedii międzykulturowej.
Umiejętności
Różnicuje znaczenie terminów z zakresu wiedzy o języku. Potrafi analizować językoznawcze podstawy logopedii oraz analizować teoretyczne podstawy wiedzy o języku. Potrafi prezentować podstawowe pojęcia i główne teorie socjolingwistyki.
Potrafi opisać poszczególne elementy wypowiedzi językowej. Potrafi prezentować podstawowe zagadnienia z zakresu słowotwórstwa języka polskiego, składni i fleksji języka polskiego.
Posiada zdolność określania funkcji języka i wypowiedzi. Potrafi analizować językoznawcze podstawy logopedii oraz analizować teoretyczne podstawy wiedzy o języku.
Potrafi wykorzystywać logopedię międzykulturową
Kompetencje społeczne
Ma świadomość specjalistycznej wiedzy o języku.
Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się w nawiązaniu do samooceny własnej kompetencji i umiejętności w tym zakresie. Jest gotów do autorefleksji nad rozwojem zawodowym oraz samodzielnego pogłębiania wiedzy pedagogicznej.
Literatura
W cyklu 2020Z:
Literatura obowiązkowa: Literatura uzupełniająca: |
W cyklu 2021Z:
Literatura obowiązkowa: Literatura uzupełniająca: |
Uwagi
W cyklu 2020Z:
Nakład pracy studenta: Sumaryczna liczba punktów ECTS - 1 |
W cyklu 2021Z:
Nakład pracy studenta: Sumaryczna liczba punktów ECTS - 1 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: