Prawo rodzinne i opiekuńcze PC-5S-PRO
- Podstawowe pojęcia z zakresu prawoznawstwa oraz prawa rodzinnego i opiekuńczego (m.in. pojęcie prawa, prawa rodzinnego i prawa opiekuńczego, pojęcie źródeł prawa - ze szczególnym uwzględnieniem źródeł prawa rodzinnego, normy prawnej, i sankcji, zagadnienie zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych, pojęcie rodziny, pokrewieństwa, powinowactwa, dziecka oraz małżeństwa.
- Opieka i kuratela, przesłanki ustanowienia opiekuna i kuratora, jego uprawnienia i kompetencje, nadzór nad wykonywaniem opieki i kurateli.
- Ubezwłasnowolnienie, jego rodzaje oraz procedury.
- Prawne regulacje dotyczące instytucji małżeństwa: m.in. zasadami prawa małżeńskiego, przesłanki zawarcia małżeństwa, przeszkody małżeńskie, praw i obowiązki małżonków.
- Sposób ustania związku małżeńskiego (unieważnienie małżeństwa, rozwód), stosunki majątkowe małżeńskie, separacja.
- Prawne podstawy ustalenia pochodzenia dziecka: ustalenie macierzyństwa oraz sposoby ustalenia ojcostwa (domniemanie ojcostwa dziecka pochodzącego z małżeństwa , uznanie dziecka, sądowe ustalenie ojcostwa); problematyka zaprzeczenia ojcostwa oraz ustalenia bezskuteczności uznania dziecka.
- Władza rodzicielska oraz podstawy ingerencji w jej wykonywanie (ograniczenie, zawieszenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej), piecza zastępcza rodzinna i instytucjonalna, oraz normy regulujące kontakty rodzica z dzieckiem.
- Przysposobienie (adopcja): pojęcie, rodzaje oraz procedura przysposobienia, kwalifikacja rodziców adopcyjnych.
- Obowiązek alimentacyjny (pojęcie, podmioty zobowiązane, zakres i przedmiot obowiązku);
- Świadczenia rodzinne.
- Przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, rodzinie i opiece.
W cyklu 2022Z:
W ramach zajęć omówione zostaną następujące zagadnienia: |
W cyklu 2023Z:
W ramach zajęć omówione zostaną następujące zagadnienia: |
W cyklu 2024Z:
W ramach zajęć omówione zostaną następujące zagadnienia: |
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Rozumie znaczenie regulacji prawa rodzinnego, opiekuńczego i dotyczącego rodziny dla kształtowania stosunków społecznych i budowy systemu ochrony dziecka i rodziny.
Rozumie znaczenie i potrafi zdefiniować podstawowe pojęcia i instytucje prawa, ze szczególnym uwzględnieniem pojęć i instytucji prawa rodzinnego, opiekuńczego i dotyczącego rodzin.
Umiejętności
Posiada umiejętność: systematyzowania wiedzy szczegółowej; porównywania różnych instytucji prawa rodzinnego i opiekuńczego, artykułowania ich cech szczególnych oraz wskazywania ich znaczenia dla wsparcia rodziny: dziecka oraz rodziców w procesie wychowania oraz działaniach z zakresu pomocy społecznej i profilaktyki niedostosowania społecznego.
Posiada umiejętność: wyinterpretowania z przepisu prawnego normy prawnej; prawidłowego posługiwania się podstawowymi pojęciami i terminami z zakresu prawoznawstwa, prawa rodzinnego i opiekuńczego wykorzystywanymi w prowadzeniu pracy pedagogicznej i oddziaływań wychowawczych.
Kompetencje społeczne
Obiektywnie ocenia wkład pracy własnej i innych w pracę zespołową podczas zajęć oraz potrafi pracować w grupie przy projektowaniu rozwiązań problemów i kazusów.
Posiada wrażliwość na potrzeby i problemy drugiego człowieka w szczególności wynikające z niewłaściwego funkcjonowania rodziny objętej oparciem społecznym i wychowującego się w niej dziecka.
Literatura
W cyklu 2022Z:
Literatura: |
W cyklu 2023Z:
Literatura obowiązkowa: |
W cyklu 2024Z:
Literatura obowiązkowa: |
Uwagi
W cyklu 2022Z:
Metody dydaktyczne: Nakład pracy studenta - 1 ECTS |
W cyklu 2023Z:
Metody dydaktyczne: Nakład pracy studenta - 2 ECTS |
W cyklu 2024Z:
Metody dydaktyczne: Nakład pracy osoby studiującej - 2 ECTS: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: