Metodyka kształcenia i wychowania uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną w edukacji wczesnoszkolnej PC-5S-MUW
TREŚCI PROGRAMOWE
- Specyfika procesu nauczania i uczenia się uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną i jego uwarunkowania na I etapie edukacyjnym.
- Przebieg procesu kształcenia i wychowania uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną na I etapie edukacyjnym.
- Kontrola wiadomości i umiejętności uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną na I etapie edukacyjnym.
- Cele, treści kształcenia i wychowania uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną na
I etapie edukacyjnym.
- Zasady kształcenia uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną na I etapie edukacyjnym.
- Podstawa programowa, programy kształcenia w klasach początkowych: cele i struktura treści edukacji elementarnej, kryteria doboru treści kształcenia, kryteria analizy wartości podręcznika dla ucznia i jego przydatności dydaktycznej.
- Plany nauczania w klasach I-III szkoły podstawowej dla uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną.
- Kształcenie zintegrowane uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną od strony praktycznej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2025Z: | W cyklu 2025Zn: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna trudności w opanowaniu programu kształcenia przez uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, ich przejawy, przyczyny, sposoby niwelowania.
Zna i rozumie paradygmat konstruktywistyczny.
Zna i rozumie metodykę nauczania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w edukacji wczesnoszkolnej.
Zna podstawę programową kształcenia ogólnego w szkole podstawowej (klasy I-III), adaptację treści i ich realizację w stosunku do dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, cele oraz zasady kształcenia.
Zna i rozumie metodykę nauczania wczesnoszkolnego w zakresie różnych obszarów edukacji.
Zna specjalistyczne rozwiązania ze szczególnym uwzględnieniem nauki czytania i pisania oraz edukacji matematycznej.
Zna metodę ośrodków pracy jako propozycję pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim na I etapie edukacyjnym.
Zna dokumentację edukacyjno-terapeutyczną obowiązującą w kształceniu specjalnym uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim na I etapie edukacyjnym.
Zna, rozumie zasady konstruowania i ewaluowania indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych na I etapie edukacyjnym.
Umiejętności
Potrafi analizować metodykę nauczania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w edukacji wczesnoszkolnej.
Potrafi dostosować proces kształcenia i wychowania do indywidualnych specjalnych potrzeb ucznia z lekką niepełnosprawnością intelektualną.
Potrafi dokonać krytycznej analizy zajęć dydaktycznych realizowanych na I etapie edukacyjnym.
Potrafi analizować i realizować podstawę programową kształcenia ogólnego w szkole podstawowej (klasy I-III), dokonywać adaptacji treści i ich realizacji w stosunku do dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
Potrafi analizować i stosować specjalistyczne rozwiązania ze szczególnym uwzględnieniem nauki czytania i pisania oraz edukacji matematycznej.
Potrafi stosować metodę ośrodków pracy jako propozycję pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim na I etapie edukacyjnym.
Potrafi konstruować i ewaluować indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne na I etapie edukacyjnym.
Kompetencje społeczne
Prezentuje swoje umiejętności dotyczące tworzenia sytuacji zadaniowych i wykonanych prac.
Jest gotów do samodzielnego pogłębiania wiedzy pedagogicznej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: