Praktyka pedagogiczna w przedszkolu integracyjnym (40 godz.) PC-2P-EIW1
- Program placówki, ogólny plan pracy dydaktyczno-wychowawczej, sposoby ich realizacji.
- Ogólna analiza koncepcji pracy zespołu wspierającego rozwój ucznia, m.in. pedagog szkolny, psycholog, logopeda, nauczyciel-wychowawca, inni specjaliści.
- Metody i narzędzia dokonywania wieloprofilowej oceny funkcjonalnej dziecka oraz wytyczne do konstruowania indywidualnych planów edukacyjno–terapeutycznych.
- Dokumentacja dotycząca obserwowanych zajęć, sytuacji dydaktyczno wychowawczych – ujęcie ich w protokołach hospitacyjnych zamieszczonych w dzienniku praktyk.
- Student, jako asystent nauczyciela i wychowawcy: a) hospitacja zajęć, b) analiza diagnozy funkcjonalnej wybranego dziecka oraz wytycznych do indywidualnego programu edukacyjnoterapeutycznego
- Samodzielne przeprowadzanie zajęcia w wymiarze 20 godzin zgodnie z rodzajem zajęć określonych w programie kształcenia danego przedszkola
DRUKI DO POBRANIA
Uwaga ! dokumenty należy drukować dwustronnie.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna program kształcenia przedszkola
Zna zadania pedagoga specjalnego w przedszkolu integracyjnym
Umiejętności
Umie wskazać możliwości tworzenia przestrzeni skutecznego wsparcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Umie krytycznie analizować rozwiązania dydaktyczne i terapeutyczne w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Potrafi przeprowadzić zajęcia edukacyjne w integracyjnej grupie przedszkolnej
Kompetencje społeczne
Prezentuje postawę poszanowania godności dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Praktyki zawodowe
Informacja dotycząca praktyk ze wględu na zawieszenie zajęć i działalności szkół i przedszkoli
1. W trakcie obowiązywania stanu zagrożenia w kraju, którego skutkiem jest zawieszenie zajęć dydaktycznych i ograniczenie działalności uczelni oraz innych instytucji, studentki i studenci nie mają obowiązku realizacji praktyk.
2. Dopuszcza się podjęcie samodzielnie przez studentkę lub studenta decyzji o realizacji praktyk. W tym przypadku niezbędne jest zachowanie wszelkich wymogów bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia.
3. Praktyki zaplanowane na miesiąc marzec i kwiecień mogą być realizowane w terminie późniejszym.
W razie pytań proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny 663191116
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: