Praktyka pedagogiczna asystencka w gabinetach logopedycznych w szkołach podstawowych z oddziałami integracyjnymi (20 godz.) LO-3P-LOG2b
TREŚCI PROGRAMOWE
Zapoznanie się z całokształtem funkcjonowania szkoły, szczególnie z jej strukturą organizacyjną, statutem i planem pracy oraz programem wychowawczo-profilaktycznym. Dokonanie ogólnej analizy koncepcji pracy zespołu diagnostyczno-terapeutycznego wspierającego rozwój ucznia, m.in. logopedy, pedagoga, psychologa, innych specjalistów. Poznanie organizacyjnych, dydaktycznych i wychowawczych czynności nauczyciela-logopedy w szkole z oddziałami integracyjnymi, a także jego warsztatu pracy, zapoznanie z dokumentacją logopedyczną, zapoznanie z wyposażeniem gabinetu logopedycznego. Obserwacja dzieci uczestniczących w logopedycznych zajęciach terapeutycznych. Nabycie umiejętności analizy pracy nauczyciela-logopedy i dzieci. Dokumentacja przebiegu praktyk.
DRUKI DO POBRANIA
Dokumenty należy drukować dwustronnie.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024Ln: | W cyklu 2022L: | W cyklu 2024L: | W cyklu 2023Ln: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna zagadnienia zaburzeń wymowy (dyslalii).
Zna rolę, koncepcje i etykę zawodową nauczyciela-logopedy; zna zadania charakterystyczne dla pracy nauczyciela-logopedy w szkole z oddziałami integracyjnymi.
Zna organizację, statut, plan pracy, zadania i zasady zapewniania bezpieczeństwa uczniom w szkole z oddziałami integracyjnymi i poza nią oraz programy wychowawczo-profilaktyczne realizowane w placówce.
Umiejętności
Potrafi wyciągać wnioski z bezpośredniej obserwacji zajęć logopedycznych i sformułować ogólne cele tych zajęć.
Potrafi określać zaburzenia wymowy (dyslalię) u dzieci obserwowanych podczas zajęć logopedycznych.
Potrafi analizować, przy pomocy opiekuna praktyk zawodowych oraz nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia w zakresie przygotowania psychologiczno-pedagogicznego i logopedycznego, sytuacje i zdarzenia pedagogiczno-logopedyczne zaobserwowane lub doświadczone w czasie praktyk.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do poszukiwania wiedzy i współdziałania z opiekunem praktyk zawodowych oraz z nauczycielami.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: