Alternatywne i wspomagające formy komunikacji (AAC) LO-3F-AWK
TREŚCI PROGRAMOWE
Wpływ złożonych dysfunkcji na możliwości komunikacyjne. Diagnoza możliwości i ograniczeń komunikacyjnych. Budowanie środowiska językowego dla osoby uczącej się AAC. Budowanie kompetencji partnera komunikacji osoby uczącej się AAC. Zabawy interakcyjne na poziomie przedjęzykowym. Planowanie sytuacji nauczania osób niemówiących posługiwania się pierwszymi i kolejnymi znakami manualnymi oraz graficznymi. Dobieranie i konstruowanie prostych pomocy do komunikacji.
W cyklu 2023L:
TREŚCI PROGRAMOWE: |
W cyklu 2023Ln:
TREŚCI PROGRAMOWE: |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024Ln: | W cyklu 2024L: | W cyklu 2023Ln: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Rozumie i potrafi scharakteryzować znaczenie pojęć i zakres zagadnień związanych z diagnozą i terapią logopedyczną osób ze złożoną niepełnosprawnością.
Rozumie i potrafi omówić założenia metod komunikacji wspomagającej i alternatywnej.
Zna metody diagnozy możliwości komunikacyjnych osób ze złożoną niepełnosprawnością.
Rozumie wpływ złożonej niepełnosprawności na zachowania, możliwości komunikacyjne i stan emocjonalny pacjenta.
Umiejętności
Poddaje trafnej analizie zachowania komunikacyjne osób ze sprzężoną niepełnosprawnością i współdziałać z innymi.
Potrafi analizować i stosować metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC) oraz podstawy języka migowego w terapii logopedycznej. Potrafi konstruować programy terapii logopedycznej w oparciu o założenia komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC) oraz dobierać i konstruować proste pomoce do komunikacji (tablice wyboru, uczestnictwa, kontekstowe), także w wersji nakładek/tablic na komunikatory.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do okazywania empatii dzieciom i uczniom potrzebującym wsparcia i pomocy; jest wrażliwy na potrzeby osób ze złożoną niepełnosprawnością.
Literatura
W cyklu 2023L:
Literatura obowiązkowa Literatura uzupełniająca |
W cyklu 2023Ln:
Literatura obowiązkowa Literatura uzupełniająca Film instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?v=nTHYuPaSMRo |
Uwagi
W cyklu 2023L:
METODY PRACY: NAKŁAD PRACY STUDENTA: Kontakt z prowadzącym w godzinach dyżurów lub mailowo: katarzynabienkowska@aps.edu.pl |
W cyklu 2023Ln:
METODY PRACY: NAKŁAD PRACY STUDENTA: Kontakt z prowadzącym w godzinach dyżurów lub mailowo: katarzynabienkowska@aps.edu.pl |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: