Diagnoza i terapia logopedyczna osób z niepełnosprawnością intelektualną LO-2F-DNI
TREŚCI PROGRAMOWE
Rozwój/stan komunikacji osób z niepełnosprawnością intelektualną a stopień niepełnosprawności. Zaburzenia językowe i niejęzykowe u osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zaburzenia mowy głośnej i pisma u osób z niepełnosprawnością intelektualną. Diagnoza logopedyczna osób z niepełnosprawnością intelektualną. Metody terapii logopedycznej stosowane w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Projektowanie programu terapii logopedycznej. Uwarunkowania instytucjonalne i pozainstytucjonalne wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W cyklu 2024Z:
Treści wykładowe |
W cyklu 2024Zn:
Treści wykładowe |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna zasady diagnozy i terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Zna metodykę postępowania logopedycznego i zasady konstruowania programu terapii logopedycznej stosownie do potrzeb pacjenta z niepełnosprawnością intelektualną.
Zna zasady projektowania działań edukacyjnych dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb i możliwości uczniów/osób, w szczególności możliwości psychofizycznych oraz tempa uczenia się.
Umiejętności
Umie poddać trafnej analizie objawy zaburzeń w porozumiewaniu się osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Potrafi zaprojektować program terapii logopedycznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Umie prowadzić zajęcia logopedyczne z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do twórczego poszukiwania najlepszych rozwiązań pedagogicznych i dydaktycznych sprzyjających postępom rozwojowym podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną.
Jest gotów do działań na rzecz interesu publicznego w tym osób wymagających opieki, pomocy i szczególnej troski; budowania relacji opartych na zaufaniu w miejscu prowadzonej działalności pedagogicznej.
Literatura
W cyklu 2024Z:
Literatura obowiązkowa: |
W cyklu 2024Zn:
Literatura obowiązkowa: |
Uwagi
W cyklu 2024Z:
METODY KSZTAŁCENIA: Wykłady i ćwiczenia: prezentacja multimedialna w autorskim opracowaniu wykładowcy; oglądanie filmów i nagrań dvd; NAKŁAD PRACY STUDENTA: 1. Godziny kontaktowe - wykład 15h; ćwiczenia 5h; warsztaty 10 h |
W cyklu 2024Zn:
METODY KSZTAŁCENIA: Wykłady i ćwiczenia: prezentacja multimedialna w autorskim opracowaniu wykładowcy; oglądanie filmów i nagrań dvd; NAKŁAD PRACY STUDENTA: 1. Godziny kontaktowe - wykład 12h; ćwiczenia 6h; warsztaty 6 h |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: