Dobrostan dziecka - zdrowie, choroba IP-2F-DDC
TREŚCI PROGRAMOWE
Wskaźniki dobrostanu dziecka – pomiary i interpretacja. Zachowanie prozdrowotne – profilaktyka. Mity i stereotypy mogące wpływać na dobrostan dziecka (szczepienia, skale rozwoju, zrównoważony rozwój). Zjawiska kulturowe posiadające wpływ na dobrostan dziecka (FGM, rytuały związane z ciałem, wiek zawierania małżeństw, antykoncepcja, wychowanie seksualne). Wskaźniki jakości życia i ich analiza. Polityka zrównoważonego rozwoju. Rozwój społeczno-gospodarczy a opiekuńcza rola państwa w zakresie dobrostanu dziecka. Kompetencje pedagogiczne opiekunów a dobrostan dziecka.
W cyklu 2020L:
|
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna i rozumie w pogłębionym stopniu problemy zdrowia i choroby dziecka oraz czynniki związane z profilaktyką zdrowotną, przyjęte przez WHO i UNICEF wskaźniki dobrostanu dziecka i stosowne raporty.
Zna i rozumie psychologiczne, pedagogiczne, społeczne i kulturowe uwarunkowania dobrostanu dziecka.
Umiejętności
Potrafi odczytywać i interpretować oraz krytycznie analizować polskie i międzynarodowe raporty związane z profilaktyką zdrowotną i włączać się do różnorodnych badań porównawczych.
Potrafi komunikować się na tematy zdrowotne ze specjalistami indywidualnej opieki zdrowotnej oraz ekspertami zajmującymi się leczeniem i profilaktyką zdrowotną w perspektywie lokalnej i ponadlokalnej.
Potrafi samodzielnie planować i realizować własne uczenie się na temat zdrowia i dobrostanu zdrowotnego dziecka i wykorzystywać tę wiedzę w pracy zawodowej i życiu prywatnym.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do krytycznej analizy danych na temat zdrowia i choroby dzieci, dostrzega ukryte interesy, stereotypy i przekłamania społecznego przekazu.
Jest gotów włączać się do ważnych, czasami kontrowersyjnych inicjatyw i działań na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w zakresie zdrowia dziecka.
Jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia roli pedagoga zajmującego się działalnością prozdrowotną korygującą kulturowe mity i uprzedzenia.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: