Praktyka specjalistyczna (20 godz.) ID-2P-KIE1
TREŚCI PROGRAMOWE
1. Zapoznanie się z działalnością instytucji publicznej, w której odbywa się praktyka - jej specyfiką (zadaniami, strukturą organizacyjną), uwarunkowaniami oraz zachodzącymi w niej procesami.
2. Poznanie prawnych podstaw wspierania osób z niepełnosprawnością i działalności instytucji, w której jest realizowana praktyka.
3. Poznanie podstawowej dokumentacji z zakresu udzielania wsparcia osobom z niepełnosprawnością (dotyczącej planowania i realizacji działań wspierających) - wymaganej w instytucji publicznej, w której odbywa się praktyka, w tym poznanie metod i programów komputerowych mających w niej zastosowanie.
4. Współuczestnictwo (współpraca) w procesie rozpoznawania potrzeb osób z niepełnosprawnością wymagających wsparcia oraz w poszczególnych etapach projektowania i realizacji działań wspierających - w tym, sprawne porozumiewanie się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych stosowanych w instytucji publicznej, w której jest realizowana praktyka.
5. Udział studenta w sporządzaniu wymaganej dokumentacji – niezbędnej dla prowadzenia działań wspierających w instytucji publicznej, w której jest realizowana praktyka.
6. Udział studenta w różnych formach działalności bezpośredniej i pośredniej instytucji publicznej, w której realizowana jest praktyka.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Posiada rozszerzony zasób terminologiczny z zakresu niepełnosprawności rozszerzony o terminy stosowane w różnych sektorach działań wspierających osoby z niepełnosprawnością.
Ma uporządkowaną, pogłębioną i poszerzoną wiedzę o działalności instytucji publicznej, w której student realizował praktyki, jej specyfice, uwarunkowaniach, zachodzących w niej procesach.
Ma pogłębioną i poszerzoną wiedzę o prawnych podstawach wspierania osób z niepełnosprawnością oraz działalności instytucji, w której student realizował praktyki.
Umiejętności
Potrafi wykorzystywać i integrować interdyscyplinarną wiedzę teoretyczną z zakresu studiów nad niepełnosprawnością w celu analizy i rozwiązywania złożonych problemów osób z niepełnosprawnością w kontekście działań instytucji, w których student realizował praktyki.
Umie rozpoznawać potrzeby osób z niepełnosprawnością oraz w tym zakresie projektować i realizować zadania w aspekcie różnych obszarów życia osób z niepełnosprawnością.
Posiada umiejętność spójnego, precyzyjnego i rozbudowanego wypowiadania się oraz formułowania konstruktywnych uzasadnień na tematy dotyczące różnych obszarów funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, ich sytuacji życiowej oraz działalności instytucji publicznych zaangażowanych w proces wspierania osób z niepełnosprawnością.
Potrafi współpracować z pracownikami instytucji publicznych, na każdym etapie projektowani i realizacji działań wspierających, w tym potrafi sprawnie porozumiewać się przy użyciu różnych kanałów i technik komunikacyjnych.
Kompetencje społeczne
Potrafi ocenić poziom swojej wiedzy i umiejętności oraz określić potrzeby w zakresie rozwoju osobistego.
Ma świadomość konieczności zachowania się w sposób profesjonalny i przestrzegania zasad etyki w pracy z osobami z niepełnosprawnością.
Ma świadomość odpowiedzialności za własne przygotowanie do pracy, podejmowane decyzje i prowadzone działania oraz ich skutki.
Jest wrażliwy na problemy związane z niepełnosprawnością, gotowy do komunikowania się i współpracy z otoczeniem oraz do aktywnego uczestnictwa w grupach i organizacjach działających na rzecz osób z niepełnoprawnością.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: