Wybrane systemy wsparcia osób z niepełnosprawnością ID-2F-WSN
TREŚCI PROGRAMOWE
1. Wsparcie – definicje, typy, rodzaje, systemy wsparcia.
2. Wsparcie społeczne – modele i koncepcje w kontekście socjoekonomicznym i kulturowym.
3. Etyczne rozważania nad celowością i skutecznością wsparcia społecznego.
4. Czynniki decydujące o skuteczności wsparcia społecznego. Efektywność wsparcia społecznego.
5. Ośrodki i organizacje tworzące sieć wsparcia społecznego dla osób z niepełnosprawnościami (formy realizujące wsparcie formalne i nieformalne)
6. Ośrodki i organizacje wspierające rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnością. Sytuacja psychologiczna, społeczna i prawna rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.
7. Sposoby wspierania dorosłych głęboko niepełnosprawnych i ich rodzin w Polsce i na świecie.
8. Praktyczne rozwiązania wspierające samodzielność osób z niepełnosprawnościami – doświadczenia Polskie i europejskie.
9. Badania w obszarze systemów wsparcia osób z niepełnosprawnoscią – rozpoznanie problematyki badawczej, przegląd badań.
W cyklu 2020L:
1. Wsparcie – definicje, typy, rodzaje, systemy wsparcia. 2. Wsparcie społeczne – modele i koncepcje w kontekście socjoekonomicznym i kulturowym. 3. Etyczne rozważania nad celowością i skutecznością wsparcia społecznego. 4. Czynniki decydujące o skuteczności wsparcia społecznego. Efektywność wsparcia społecznego. 5. Ośrodki i organizacje tworzące sieć wsparcia społecznego dla osób z niepełnosprawnościami (formy realizujące wsparcie formalne i nieformalne) 6. Ośrodki i organizacje wspierające rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnością. Sytuacja psychologiczna, społeczna i prawna rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. 7. Sposoby wspierania dorosłych głęboko niepełnosprawnych i ich rodzin w Polsce i na świecie. 8. Praktyczne rozwiązania wspierające samodzielność osób z niepełnosprawnościami – doświadczenia Polskie i europejskie. 9. Badania w obszarze systemów wsparcia osób z niepełnosprawnością – rozpoznanie problematyki badawczej, przegląd badań. |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna możliwości prowadzenia badań w obszarze systemów wsparcia osób z niepełnosprawnością.
Zna w pogłębionym stopniu koncepcje, strukturę i funkcje systemów wsparcia osób z niepełnosprawnością w Polsce i na świcie, ich specyfikę, cele, zadania, uwarunkowania, procesy w nich zachodzące oraz możliwości prowadzenia nad nimi badań.
Zna w pogłębionym stopniu prawne i ekonomiczne podstawy wspierania osób z niepełnosprawnością.
Umiejętności
Potrafi projektować, realizować i monitorować strategie innowacyjnych działań w obszarze wspierania osób z niepełnosprawnością w nieprzewidzianych warunkach, generować niestandardowe rozwiązania konkretnych problemów, prognozować przebieg i skutki planowanych działań poprzez właściwy dobór oraz zastosowanie istniejących metod i narzędzi, ich przystosowanie oraz tworzenie nowych zaawansowanych metod, technik i narzędzi.
Potrafi wykorzystywać wiedzę o prawnych i ekonomicznych podstawach wspierania osób z niepełnosprawnością w celu formułowania rekomendacji do programów wsparcia osób z niepełnosprawnością oraz projektowania działań w tym zakresie.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do podejmowania i wypełniania zobowiązań społecznych związanych z realizacją zadań zawodowych, inspirowania i organizowania działalności w obszarze systemów wsparcia osób z niepełnosprawnością i ich środowisk, myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Uwagi
W cyklu 2020L:
Nakład pracy własnej studenta: - godziny kontaktowe - 30 godz. - przygotowanie się do zajęć - lektura zalecanej literatury (15 godz.) - przygotowanie prezentacji i opracowanie indywidualnego programu wsparcia na zaliczenie (15 godz.) (Przyjęto zasadę, że 30 godz. pracy własnej studenta odpowiada 1 punkt ECTS). Sumaryczna liczba punktów ECTS 2. ................................................................................................................. link do zespołu na MS Teams: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a6f6fc2e91f094574a4c05cf5b877a0fd%40thread.tacv2/conversations?groupId=08cd9f0a-4077-419f-adc9-2f3a6a4eec8a&tenantId=aee18df6-9fc6-4188-b9f4-b3f12e451c86 kod zespołu: saeofsy |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: