Psychologia niepełnosprawności ID-2F-PYN
TREŚCI PROGRAMOWE
Założenia modelu biopsychospołeczego niepełnosprawności a proces rehabilitacji
Niepełnosprawność a zaburzenia zachowania, emocji oraz funkcjonowania społecznego
Proces przystosowania do niepełnosprawności
Zadania rozwojowe dzieciństwa, adolescencji oraz dorosłości a niepełnosprawność
Obraz siebie, samoocena i wartościowanie
Obraz innych ludzi i nastawienie wobec nich
Motywacja i potrzeby a jakość życia osób niepełnosprawnych
Profilaktyka i poradnictwo psychologiczne
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna w pogłębionym stopniu teorie oraz stan dotychczasowych badań nad psychologiczną sytuacją osób niepełnosprawnych.
Posiada usystematyzowany zasób terminologiczny z zakresu niepełnosprawności; zna pojęcia niepełnosprawności, rewalidacji i rehabilitacji z uwzględnieniem współczesnych koncepcji psychologicznych.
Zna rozszerzone psychologiczne koncepcje człowieka i ich odniesienia do niepełnosprawności oraz projektowania działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. Zna w pogłębionym stopniu rodzaje czynników determinujących kwestię akceptacji niepełnosprawności oraz kompensacji uszkodzonych funkcji.
Zna w pogłębionym stopniu prawidłowości i zaburzenia rozwoju psychicznego i społecznego człowieka w cyklu życia. Podaje charakterystyczne cechy biologicznych i społecznych koncepcji stawania się osobą niepełnosprawną.
Umiejętności
Potrafi wykorzystywać teorie psychologiczne w celu identyfikowania złożonych i nietypowych problemów związanych z tworzenia procedur rehabilitacyjno-edukacyjnych poprzez właściwy dobór źródeł informacji, krytyczną ocenę, analizę, syntezę oraz twórczą interpretację informacji.
Potrafi wykorzystywać wiedzę psychologiczną w celu rozpoznawania potrzeb i możliwości rozwojowych osób z niepełnosprawnością oraz projektowania działań w obszarze niepełnosprawności.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do podejmowania i wypełniania zobowiązań społecznych związanych z realizacją zadań zawodowych, inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska społecznego osób z niepełnosprawnością, myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: