Osoba z niepełnosprawnością w środowisku rodzinnym ID-2F-ONR
TREŚCI PROGRAMOWE
1. Sytuacja psychospołeczna rodzin z osobą z niepełnosprawnością: stosunki interpersonalne, sytuacja ekonomiczna, sytuacja społecznego funkcjonowania rodziny. Uwarunkowania socjodemograficzne, podmiotowe i społeczne funkcjonowania rodziny z osobą z niepełnosprawnością.
2. Postawy członków rodziny wobec niepełnosprawności a funkcjonowanie niepełnosprawnego członka rodziny. Rodzina w procesie wsparcia społecznego i zawodowego osoby z niepełnosprawnością. Zasoby indywidualne i społeczne członków rodziny osoby z niepełnosprawnością. Znaczenie rodziny w procesie rehabilitacji osoby z niepełnosprawnością.
3. Jakość życia rodzin z osobą z niepełnosprawnością – przegląd badań empirycznych.
W cyklu 2020L:
- rodzina – funkcje, wychowanie, postawy rodzicielskie (przypomnienie) |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Ma uporządkowaną i poszerzoną wiedzę o osobach z niepełnosprawnością oraz ich środowisku rodzinnymi.
Zna procesy zachodzące w rodzinach osób z niepełnosprawnością. Zna sytuację psychospołeczną rodzin z osobą z niepełnosprawnością. Zna konsekwencje niepełnosprawności dla funkcjonowania systemu rodzinnego.
Umiejętności
Potrafi identyfikować, przetwarzać i interpretować informacje dotyczące różnych zakresów życia rodzinnego osób z niepełnosprawnością w celu identyfikowania złożonych i nietypowych problemów związanych z podejmowaniem wieloaspektowych i wielokierunkowych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Kompetencje społeczne
Potrafi ocenić poziom swojej wiedzy i umiejętności oraz określić potrzeby w zakresie rozwoju osobistego i naukowego oraz podnoszenia kultury osobistej.
Uwagi
W cyklu 2020L:
Link do ćwiczeń na Teams: NAKŁAD PRACY STUDENTA: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: