Niepełnosprawność w ujęciu kulturoznawczym ID-2F-NUK
TREŚCI PROGRAMOWE
1. Wieloznaczność i koncepcje kultury. Opcje analityczne w kulturoznawstwie
2. Złożoność zależności między człowiekiem i kulturą
3.Człowiek z niepełnosprawnością jako twórca kultury symbolicznej
4.Człowiek z niepełnosprawnością w dorobku kultury symbolicznej (medialne wizerunki osób z niepełnosprawnością: obraz, film, literatura
5.Metody kulturoterapii
6.Pojęcie i formy uczestnictwa kulturalnego , tendencje i zmiany w praktykach kulturalnych i kulturowych
7. Opcja badawcze w studiach nad uczestnictwem kulturalnym i kulturowym
8. Tematy kulturowe w studiach nad niepełnosprawnością
9. Obyczaj, religia, tożsamość narodowa, migracji oraz wielokulturowość wobec osób z niepełnosprawnością.
10. Instytucje i organizacje społeczne w rozpowszechnianiu wiedzy o kulturotwórczej roli osób z niepełnosprawnościami.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna w pogłębionym stopniu koncepcje, opisujące praktyki, relacje i procesy zachodzące w kulturze , a także koncepcje człowieka jako uczestnika i twórcy kultury.
Zna i rozumie rolę osób niepełnosprawnych w procesach kulturotwórczych w różnych epokach historycznych. Zna twórców z niepełnosprawnością w różnych epokach historycznych.
Ma pogłębioną wiedzę o współczesnym życiu kulturalnym oraz o tendencjach i zmianach w praktykach kulturowych, uwzględniając zmiany dotyczące zjawiska niepełnosprawności oraz osób niepełnosprawnych.
Umiejętności
Potrafi wykorzystywać wiedzę z zakresu kulturoznawstwa w celu identyfikowania złożonych i nietypowych problemów związanych z udziałem osób z niepełnosprawnością w kulturze; posługuje się podstawowymi pojęciami teoretycznymi, paradygmatami badawczymi pojęciami właściwymi dla kulturoznawstwa w kontekście niepełnosprawności.
Posługuje się koncepcjami życia społeczno - kulturowego, obejmującymi problematykę uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w kulturze, obyczaju, religii, tożsamości narodowej, migracji oraz wielokulturowości.
Potrafi formułować i testować hipotezy związane z prostymi problemami badawczym w obrębie badań nad niepełnosprawnością w aspekcie kulturotwórczym.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do podejmowania i wypełniania zobowiązań społecznych związanych z realizacją zadań zawodowych, inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska społecznego osób z niepełnosprawnością, myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: