Seminarium dyplomowe magisterskie - 1 ID-2F-MR1
TREŚCI PROGRAMOWE
Student I roku studiów II stopnia, kierunku Interdyscyplinarne studia nad niepełnosprawnością logując się do danej grupy seminaryjnej wybiera z oferty tematyki seminarium złożonej w danym roku akademickim.
Celem seminarium dyplomowego magisterskiego – 1 jest przygotowanie studentów do napisania pracy dyplomowej - magisterskiej. W trakcie grupowych lub indywidualnych spotkań z promotorem student zostaje zapoznany z kolejnymi etapami postępowania badawczego.
Realizowana problematyka seminarium:
1. Etapy postępowania badawczego.
2. Podstawowe pojęcia metodologiczne: cel badań i przedmiot badań, problemy, hipotezy, zmienne, wskaźniki, metody, techniki i narzędzia badań.
3. Formułowanie zakresu problematyki badawczej oraz tematu badań.
4. Analiza, selekcja i kategoryzacja zagadnień teoretycznych i terminologii związanej z tematyką pracy. Opracowanie bibliografii z zastosowaniem standardów edytorskich.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Wymienia etapy procesu badawczego.
Definiuje i podaje przykłady podstawowych pojęć: cel badań i przedmiot badań, problemy, hipotezy, zmienne, wskaźniki.
Umiejętności
Dostrzega i formułuje aktualne problemy badawcze o charakterze teoretycznym i empirycznym.
Potrafi opracować koncepcję badań z uzasadnieniem teoretycznym, wskazaniem na cele poznawcze i praktyczne.
Zna, selekcjonuje i kategoryzuje zagadnienia teoretyczne i terminologię związaną z tematyką pracy.
Potrafi selekcjonować pozycje bibliograficzne i opracować bibliografię stosując standardy edytorskie.
Kompetencje społeczne
Jest gotów do krytycznej oceny poziomu swojej wiedzy i umiejętności, określenia potrzeb w zakresie własnego rozwoju osobistego i naukowego oraz kreowania własnego warsztatu metodycznego i badawczego.
Jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia roli zawodowej związanej z działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnością, a w tym: przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej oraz podejmowania działań na rzecz przestrzegania tych zasad, przestrzegania etyki badań nad niepełnosprawnością.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: