Pedagogika specjalna FT-5F-PSC
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
W cyklu 2024L:
- Osoba z niepełnosprawnością. Opieka i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością i niedostosowanych społecznie - w ujęciu historycznym. Współczesne tendencje w pedagogice specjalnej oraz w podejściu do problemów osób z niepełnosprawnością (podmiotowość, godność, autonomia, samostanowienie, jakość życia); ich znaczenie dla kształtowania aktualnych tendencji w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością - przykłady dobrych praktyk. Skala i dynamika zjawiska niepełnosprawności w Polsce i na świecie - wyzwania dla pedagogiki specjalnej. Zasady pedagogiki specjalnej i formy postępowania terapeutyczno – wychowawczego w pracy z osobami z niepełnosprawnością. - Osoba/uczeń z niepełnosprawnością w systemie kształcenia. Uwarunkowania i ograniczenia kształcenia osób/uczniów z niepełnosprawnościami w świetle przepisów polskiego prawa oświatowego: edukacja specjalna, integracyjna i włączająca - charakterystyka. Systemy kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Polsce i na świecie – porównanie. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym: zasady udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz organizacji kształcenia specjalnego. - Wybrane metody pracy pedagoga specjalnego we wspomaganiu rozwoju dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) - Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, Metoda M. i Ch. Knillów - Programy aktywności, świadomość ciała, kontakt i komunikacja; wybrane metody komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC) w rozwijaniu porozumiewania się dzieci/osób z MPD. - Wybrane aspekty rehabilitacji i edukacji dzieci/osób z niepełnosprawnością sprzężoną – głuchoniewidomych. Pojęcie „dziecko/osoba głuchoniewidoma”, zróżnicowanie grupy dzieci/osób głuchoniewidomych - klasyfikacje, charakterystyka sytuacji rozwojowej; edukacja i rehabilitacja dzieci/osób głuchoniewidomych, metody porozumiewania się osób ze współwystępującym uszkodzeniem słuchu i wzroku. - Uczeń zdolny, w tym z niepełnosprawnością, jako uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wyjaśnienie podstawowych pojęć - zdolności, uzdolnienia. Klasyfikacja zdolności. Cechy intelektualne i pozaintelektualne ucznia zdolnego - charakterystyka. Syndrom nieadekwatnych osiągnięć szkolnych (SNOS). Rozwiązania stosowane w kształceniu uczniów zdolnych. - Sieroctwo społeczne jako problem pedagogiki specjalnej. Pojęcie i kryteria sieroctwa społecznego. Przyczyny, stopnie oraz skutki sieroctwa społecznego. Kompensacja sieroctwa społecznego w rodzinnych i instytucjonalnych formach pieczy zastępczej. - Problematyka niedostosowania społecznego – wybrane aspekty. Przyczyny, stadia, typologie i diagnozowanie niedostosowania społecznego. Pojęcie resocjalizacji, fazy oddziaływań resocjalizacyjnych, modele resocjalizacji, funkcje systemu resocjalizacji, metody pracy resocjalizacyjnej. Resocjalizacja w środowisku otwartym i zamkniętym - wybrane aspekty. Profilaktyka niedostosowania społecznego. |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student/-ka zna i rozumie podstawowe zagadnienia z zakresu pedagogiki i pedagogiki specjalnej.
Zna i rozumie ograniczenia i uwarunkowania kształcenia osób z niepełnosprawnościami, zasady radzenia sobie z problemami pedagogicznymi u tych osób oraz współczesne tendencje w rewalidacji osób z niepełnosprawnościami; posiada usystematyzowany zasób terminologiczny z zakresu pedagogiki specjalnej i nauk pokrewnych.
Zna i rozumie kontekst opieki i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością i niedostosowanych społecznie w ujęciu historycznym; współczesne tendencje w pedagogice specjalnej. Zna ograniczenia i uwarunkowania kształcenia osób z niepełnosprawnościami, zasady radzenia sobie z problemami pedagogicznymi u tych osób oraz współczesne tendencje w rewalidacji osób z niepełnosprawnościami.
Zna i rozumie wspólne i swoiste problemy osób z różnymi niepełnosprawnościami (od mikrodeficytów centralnego układu nerwowego po całościowe zaburzenia w rozwoju), niedostosowaniem społecznym lub uzdolnieniami.
Zna i rozumie skalę i dynamikę zjawiska niepełnosprawności w Polsce i na świecie.
Zna i rozumie systemy kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Polsce i na świecie; zasady wyrównywania szans edukacyjnych.
Zna i rozumie współczesne podejścia do problemów osób z niepełnosprawnością (podmiotowość, godność, autonomia, samostanowienie, jakość życia).
UMIEJĘTNOŚCI
Student/-ka potrafi rozpoznawać i interpretować złożone problemy społeczne ukazując ich powiązania z różnymi obszarami pedagogiki specjalnej.
Potrafi zastosować odpowiednie formy postępowania terapeutyczno-wychowawczego wspomagające proces rewalidacji osoby z niepełnosprawnością.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student/-ka jest gotów/-owa do nawiązania i utrzymania pełnego szacunku kontaktu z pacjentem, a także okazywania zrozumienia dla różnic światopoglądowych i kulturowych.
Jest gotów/-owa do wykonywania zawodu, będąc świadomym/-ą roli, jaką fizjoterapeuta pełni na rzecz społeczeństwa, w tym społeczności lokalnej oraz do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Uwagi
W cyklu 2024L:
Opis metod kształcenia: Nakład pracy studenta: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: