Biomechanika stosowana i ergonomia, biomechanika kliniczna FT-5F-BSK
Podstawy biomechaniki - statyka i dynamika, równowaga i jej zaburzenie, wytrzymałość kości i tkanek na bodźce zewnętrzne.
Struktura biomechaniczna układu kostno-stawowego. Biomechaniczna analiza budowy i funkcji głównych stawów oraz kręgosłupa. Określanie wartości sił zewnętrznych i wewnętrznych działających na układ ruchu człowieka. Właściwości mechaniczne układu mięśniowo-szkieletowego.
Metodologia badań wartości momentów siły mierzonych w warunkach statycznych i dynamicznych. Wyznaczanie charakterystyki mocy mechanicznej. Metody oceny ruchu człowieka. Kinematyczny i kinetyczny opis mechaniki ruchu człowieka. Analiza chodu człowieka. Wykorzystanie elektromiografii do badania aktywności mięśniowej.
Kierunki rozwoju biomechaniki i bioinżynierii medycznej.
Pojęcie ergonomii pracy, mieszkania, życia codziennego. Ergonomiczne podstawy badania i planowania stanowisk pracy w wybranych zawodach. Ergonomiczna ocena i dobór stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Ergonomia pracy fizjoterapeuty.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student/-ka zna i rozumie biomechaniczne zasady statyki ciała oraz czynności ruchowych człowieka zdrowego i chorego.
Zna i rozumie zasady kontroli motorycznej oraz teorie i koncepcje procesu sterowania i regulacji czynności ruchowej.
Zna i rozumie podstawy uczenia się kontroli postawy i ruchu oraz nauczania czynności ruchowych.
Zna i rozumie zasady ergonomii codziennych czynności człowieka oraz czynności związanych z wykonywaniem zawodu, ze szczególnym uwzględnieniem ergonomii pracy fizjoterapeuty.
UMIEJĘTNOŚCI
Potrafi oceniać stan układu ruchu człowieka w warunkach statyki i dynamiki (badanie ogólne, odcinkowe, miejscowe) w celu wykrycia zaburzeń jego struktury i funkcji.
Potrafi przeprowadzić szczegółową analizę biomechaniczną prostych i złożonych ruchów człowieka w warunkach prawidłowych i w przypadku różnych zaburzeń układu ruchu.
Potrafi ocenić poszczególne cechy motoryczne.
Potrafi przewidzieć skutki stosowania różnych obciążeń mechanicznych na zmienione patologicznie struktury ciała człowieka.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student/-ka jest gotów/-owa do uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych, zasięgania opinii ekspertów, korzystania z obiektywnych źródeł informacji i do krytycznej oceny posiadanej wiedzy.
Jest gotów/-owa do wdrażania zasad koleżeństwa zawodowego i współpracy w zespole specjalistów, w tym z przedstawicielami innych zawodów medycznych, także w środowisku wielokulturowym i wielonarodowościowym.
Kryteria oceniania
Zaliczenie - test jednokrotnego wyboru z 20 pytaniami zamkniętymi, próg zaliczenia wynosi 60%.
Oceny: 5.0 - 91-100%, 4.5 - 86-90%, 4.0 - 76-85%, 3.5 -71-75%, 3.0 60-70%, 2.0 <60%.
Literatura
Biomechanika kliniczna Janusz Wiesław Błaszczyk PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2024
Analiza Chodu Whittle Wydanie 6 David Levine
Jim Richards
Michael W. Whittle
Gait Analysis: Normal and Pathological Function Jacquelin Perry; Judith M. Burnfield; J. Perry 2010 Slack Inc
W cyklu 2024L:
Biomechanika kliniczna Janusz Wiesław Błaszczyk PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2024 |
Uwagi
W cyklu 2024L:
Wykład, pokaz, prezentacja oparta o przygotowane materiały z wykorzystaniem multimediów.Ćwiczenia w małych grupach, wykonanie zadania praktycznego, analiz problemu, ćwiczenia laboratoryjne. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: