Anatomia funkcjonalna FT-5F-ANF
Anatomia funkcjonalna narządu ruchu. Budowa i funkcjonowanie kości, stawów, układu więzadłowo-powięziowego, funkcja mięśni i ścięgien.
Anatomia funkcjonalna kończyny górnej. Obręcz barkowa. Staw łokciowy. Pronacja i supinacja. Nadgarstek. Ręka.
Anatomia funkcjonalna kończyny dolnej. Staw biodrowy. Staw kolanowy. Staw skokowy górny. Stopa. Sklepienie podeszwowe. Chód.
Anatomia funkcjonalna tułowia. Ogólny obraz kręgosłupa. Obręcz miedniczna. Lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Piersiowy odcinek kręgosłupa i klatka piersiowa.
Anatomia funkcjonalna szyi i głowy: Szyjny odcinek kręgosłupa. Głowa.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student/-ka zna i rozumie budowę anatomiczną poszczególnych układów organizmu ludzkiego i podstawowe zależności pomiędzy ich budową i funkcją w warunkach zdrowia i choroby, a w szczególności układu narządów ruchu.
Zna i rozumie podstawy funkcjonowania poszczególnych układów organizmu człowieka oraz narządów ruchu i narządów zmysłu.
UMIEJĘTNOŚCI
Student/-ka potrafi rozpoznawać i lokalizować na fantomach i modelach anatomicznych zasadnicze struktury ludzkiego ciała, w tym elementy układu ruchu, takie jak elementy układu kostno-stawowego, grupy mięśniowe i poszczególne mięśnie.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student/-ka jest gotów/-owa do uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych, zasięgania opinii ekspertów, korzystania z obiektywnych źródeł informacji i do krytycznej oceny posiadanej wiedzy.
Jest gotów/-owa do wdrażania zasad koleżeństwa zawodowego i współpracy w zespole specjalistów, w tym z przedstawicielami innych zawodów medycznych, także w środowisku wielokulturowym i wielonarodowościowym.
Kryteria oceniania
Zaliczenie - 5 zadań. próg zaliczenia wynosi 60%. Oceny: 5.0 - 91-100%, 4.5 - 86-90%, 4.0 - 76-85%, 3.5 -71-75%, 3.0 60-70%, 2.0 <60%. Wykonanie jednego zadania pełne - 20%, niepełne - 10%.
Literatura
Gąsiorowski, A. (2008). Anatomia funkcjonalna narządu ruchu człowieka. Lublin: UMCS.
Hochschild, J. (2017). Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów. Wrocław: MedPharm.
Kapandji, I. A. (2020). Anatomia funkcjonalna stawów. Tom 1-3. Wrocław: Edra Urban & Partner.
Uwagi
W cyklu 2024L:
Prezentacja, pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia w małych grupach. Liczba godzin kontaktowych 30 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: