Grafika - 2 EP-3F-GRA2
TREŚCI PROGRAMOWE:
Ogólne zasady pracy i przepisy bhp obowiązujące w procesie przygotowania matryc w technikach trawionych. Zasady korzystania z kwaszarni oraz innych pomieszczeń technicznych. Poszukiwanie nowych form wyrazu poprzez rozwijanie umiejętności obserwowania i interpretowania natury oraz poszukiwanie abstrakcyjnych właściwości obrazu graficznego. Ważne tematy w sztuce – graficzne poszukiwania dialogu z wielkimi tematami i artystami, problematyka przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Szkic jako zapis idei. Dobór środków wyrazowych w wybranej technice graficznej do realizowanej tematyki zadania. Realizacja grafik wykonanych w tradycyjnych technikach druku wklęsłego. Organizacja wystawy prac graficznych.
W cyklu 2023L:
1. Usystematyzowanie wiedzy, dotyczącej technik druku wklęsłego – prezentacja technik i narzędzi. Ogólne zasady pracy i przepisy bhp obowiązujące w procesie przygotowania matryc w technikach trawionych. Zasady korzystania z kwaszarni oraz innych pomieszczeń technicznych (2 g) . |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2020L: | W cyklu 2021L: | W cyklu 2024L: | W cyklu 2022L: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Student ma wiedzę o środkach wyrazu i możliwościach kreacji w ramach grafiki warsztatowej w sztuce.
Student posiada wiedzę o podstawowych zasadach dotyczących realizacji prac wykonanych w tradycyjnych technikach graficznych.
Student zna tendencje rozwojowe z zakresu grafiki warsztatowej oraz widzi zależności pomiędzy grafiką i innymi dyscyplinami.
Student zna uwarunkowania i skutki praktyki graficznej w kontekście fundamentalnych dylematów współczesnej cywilizacji.
Posiada podstawową wiedzę o sposobach eksponowania w przestrzeni galeryjnej.
Umiejętności
Świadomie posługuje się poznanymi technikami graficznymi, przyporządkowując umiejętności manualne i wiedzę warsztatową realizacji koncepcji artystycznej.
Potrafi realizować własne działania graficzne, oparte na zróżnicowanych stylistycznie koncepcjach wynikających ze swobodnego i niezależnego wykorzystywania wyobraźni, intuicji i emocjonalności.
W projektowaniu własnych prac graficznych podejmuje samodzielne decyzje co do ich tematu i kompozycji oraz znajduje własne rozwiązania warsztatowe, odwołując się do doświadczeń artystycznych i wykorzystując wiedzę z innych dyscyplin.
Potrafi dokonać analizy własnej pracy graficznej pod względem oryginalności koncepcji, kreatywności realizacji oraz poprawności wykorzystania technik graficznych.
Potrafi wykonać oprawę dla odbitki graficznej; potrafi zorganizować profesjonalną ekspozycję prac własnych oraz innych twórców w przestrzeni wystawienniczej i publicznej.
Planuje i organizuje w ramach pracowni graficznej swoją pracę indywidualną lub współpracując z innymi w ramach prac zespołowych (także o charakterze interdyscyplinarnym).
Samodzielnie doskonali poznane techniki warsztatowe poprzez umiejętne, systematyczne, konsekwentne dalsze indywidualne ćwiczenia.
Kompetencje społeczne
Student jest świadomy konieczności doskonalenia własnego warsztatu.
Student rozumie, z jakiej szkoły artystycznej wywodzi się jego nauczyciel.
Cechuje się zdolnością rzeczowej analizy własnych prac artystycznych pod kątem oryginalności koncepcyjnej, jakości warsztatowej, relacji do innych dzieł sztuki i oceny artystycznej.
Świadomie i odpowiedzialnie uczestniczy w życiu kulturalnym, przyjmując zasadę dbałości o zachowanie dziedzictwa sztuki regionalnej, polskiej i europejskiej.
Jest gotów do efektywnego komunikowania się i inicjowania działań artystycznych w społeczeństwie oraz prezentowania zadań w przystępnej formie, w tym z zastosowaniem technologii informacyjnych.
Literatura
W cyklu 2022L:
Arnheim R., Sztuka i percepcja wzrokowa, Gdańsk 2004 "Teoria widzenia", Władysław Strzemiński, wydane przez Muzeum Sztuki w Łodzi, ISBN 978-83-63820-47-3 Literatura dobierana jest do zajęć. Są to w tym przypadku komiksy takich autorów jak Farnk Miller, Moebius - Jean Giraud, Katsuja Terada, Kim Jung Gi, Mike Mignola |
W cyklu 2023L:
Literatura obowiązkowa: |
Uwagi
W cyklu 2020L:
Metody kształcenia: ćwiczenia praktyczne, dyskusja, przegląd prac- prezentacja Sumaryczna liczba punktów ECTS 3 45 h zajęcia kontaktowe, ćwiczenia i realizacja pod okiem prowadzącego |
W cyklu 2021L:
Metody kształcenia: ćwiczenia praktyczne, dyskusja, przegląd prac- prezentacja Sumaryczna liczba punktów ECTS 3 45 h zajęcia kontaktowe, ćwiczenia i realizacja pod okiem prowadzącego |
W cyklu 2022L:
Metody kształcenia: ćwiczenia praktyczne, dyskusja, przegląd prac- prezentacja Sumaryczna liczba punktów ECTS 3 45 h zajęcia kontaktowe, ćwiczenia i realizacja pod okiem prowadzącego |
W cyklu 2023L:
Zajęcia prowadzone w trybie stacjonarnym. Nakład pracy studenta : Sumaryczna liczba punktów ECTS - 3 Bieżące informacje i materiały do zajęć oraz zamieszczanie dokumentacji zaliczeniowej w Zespole aplikacji Teams: Grafika 1,2 -grupy 1 i 2 2023,24 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: