Magisterska pracownia artystyczna - 1 EP-2F-MPA1
TREŚCI PROGRAMOWE:
Prezentacja teorii artystycznych i koncepcji sztuki współczesnej, związanych z kręgiem tematycznym, realizowanym w ofercie wybranej magisterskiej pracowni artystycznej. Inspiracja sztuką współczesną i dziełami historycznymi. Poszukiwanie przez studentów osobistej tematyki pracy dyplomowej. Znajdowanie właściwej korelacji idei wypowiedzi artystycznej i planowanych środków wyrazu artystycznego. Wybór obszaru zagadnień podejmowanych w pracy artystycznej. Rozpoczęcie pracy koncepcyjnej nad tematem dzieła i jego znaczeniami. Rozpoczęcie pracy nad zaplanowaniem dzieła jako cyklu tematycznego. Wstępne szkice i projekty rozwiązań formalnych realizujących temat. Eksperymentowanie z technikami warsztatowymi i poszukiwanie właściwej formy wyrazu. Praktykowanie warsztatu przypisanego wybranej dziedzinie artystycznej.
Dokonanie przez studentów na poziomie zapisów wyboru kursowych pracowni dyplomujących ze względu na dziedzinę warsztatową: rzeźby, malarstwa i grafiki. Osoby poszukujące w obszarach innych mediów sztuk plastycznych mają możliwość realizacji dyplomów artystycznych w ramach opieki indywidualnej z dziedzin, takich jak: fotografia, multimedia, intermedia czy projektowanie graficzne.
W cyklu 2021L:
W pierwszym semestrze pracy w Magisterskiej pracowni artystycznej, student we współpracy z prowadzącym opracowuje pole działań artystycznych pozwalających na zbudowanie szerokiej wypowiedzi plastycznej możliwej do realizacji jako dyplom pracy magisterskiej. Student nabiera umiejętności tworzenia struktury do zbudowania wypowiedzi plastycznej na poziomie magisterskim. Na zakończenie semestru student powinien mieć gotowy temat pracy dyplomowej, który będzie rozwijany w kolejnych semestrach. Sposób pomiaru efektów kształcenia: |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2020L: | W cyklu 2021L: | W cyklu 2024L: | W cyklu 2022L: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Student ma pogłębioną wiedzę o celach, metodach, środkach ekspresji, jakimi posługuje się w swojej pracy dyplomowej.
Wie, dlaczego wybrał taką a nie inną technikę i jak ten wybór wpływa na charakter wypowiedzi artystycznej.
Zna nowe technologie i poszukuje własnych narzędzi.
Wie, jak eksponować swoje dzieło i dzieła kolegów w przestrzeni galerii jak i przestrzeni publicznej.
Student w pogłębiony sposób widzi swoje indywidualne poszukiwania artystyczne w kontekście teorii sztuki, dorobku innych artystów i dylematów współczesnej kultury.
Ma poszerzoną wiedzę dotyczącą kreatywności i twórczości człowieka.
Student ma poszerzoną o wiedzę o artystycznych i kulturowych zagadnieniach z obszaru swojej pracy artystycznej.
Umiejętności
Student w sposób pogłębiony potrafi zrealizować pracę artystyczną w wybranym przez siebie medium sztuk plastycznych.
Student potrafi poddać pogłębionej analizie i objaśnić własne prace artystyczne w odniesieniu do dawnych i współczesnych nurtów sztuki.
Potrafi dostrzec swoją kreatywność i kształtować ją poprzez długotrwały wysiłek pracy indywidualnej.
Student potrafi trafnie i precyzyjnie wypowiedzieć się o twórczości innych artystów. Umie dostrzec potencjał twórczy kolegów i wspomóc rozwój drugiego człowieka. Ma potrzebę czynnego uczestnictwa w kulturze.
Kompetencje społeczne
Student potrafi interpretować i stosować przepisy o własności intelektualnej.
Student potrafi w sposób przekonujący i pogłębiony prezentować własne koncepcje artystyczne, podejmując merytoryczną dyskusję oraz konstruktywnie przyjmując krytykę. Jest świadomy konieczności nieustannego doskonalenie i jest zdolny do długotrwałego wysiłku nakierowanego na jeden cel. Jednocześnie jego realizacje uwzględniają etyczny wymiar dzieła.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: