Prawa człowieka AK-0F-PCZ1
TREŚCI PROGRAMOWE:
Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela (źródła wolności i praw człowieka, katalog wolności i praw człowieka i obywatela). Zakaz dyskryminacji w praktyce (definicja, rodzaje dyskryminacji na podstawie kodeksu pracy). Prawo do życia a prawo do decydowania o swoim życiu osobistym. Prawo i płeć - sytuacja kobiet w ujęciu międzynarodowym i krajowym. Prawa osób z niepełnosprawnościami w świetle Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.
W cyklu 2022Zn:
W sposób szczególny w dyskusji uwzględnione będą aktualne wydarzenia mające znaczenie dla ochrony wolności i praw człowieka: |
W cyklu 2023Zn:
Treści programowe: W sposób szczególny w dyskusji uwzględnione będą aktualne wydarzenia mające znaczenie dla ochrony wolności i praw człowieka. |
W cyklu 2023Ln:
1. Źródła praw człowieka, hierarchia aktów prawnych W sposób szczególny w dyskusji uwzględnione będą aktualne wydarzenia mające znaczenie dla ochrony wolności i praw człowieka, w tym orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie niezależności sądownictwa. |
W cyklu 2024Zn:
1. Źródła praw człowieka, hierarchia aktów prawnych |
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student/ka ma podstawową wiedzę na temat międzynarodowych oraz konstytucyjnych wolności i praw człowieka, dziecka, ucznia oraz osoby niepełnosprawnej oraz środków ich ochrony, w szczególności zasad przewodnich statusu jednostki, w tym zakazu dyskryminacji, europejskich i międzynarodowych organów ochrony praw człowieka.
Ma pogłębioną wiedzę na temat zdolności do czynności prawnych, zasad korzystania z niej, jej ograniczeń, w szczególności ubezwłasnowolnienia całkowitego i częściowego, postępowania w sprawach o ubezwłasnowolnienie i jego skutkach.
Ma pogłębioną wiedzę na temat katalogu wolności i praw człowieka, zasad przewodnich statusu jednostki, europejskich i międzynarodowych organów ochrony praw człowieka i środków ich ochrony.
Rozpoznaje przypadki dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej, molestowania, molestowania seksualnego, zachęcania do dyskryminacji, dyskryminacji wielokrotnej, dyskryminacji przez asocjację oraz mowy nienawiści.
Umiejętności
Student/ka potrafi zdiagnozować przypadki naruszeń praw człowieka, w tym dyskryminacji, wskazać ich podstawę prawną oraz zaproponować zastosowanie odpowiednich środków prawnych ich ochrony.
Potrafi zdiagnozować i rozwiązuje problemy wynikające z korzystania ze zdolności do czynności prawnych oraz określić konsekwencje ubezwłasnowolnienia.
Kompetencje społeczne
Student/ka prezentuje postawę legalistyczną.
Posiada szacunek do prawa i wartości, jakie prawo chroni.
Utożsamia się z zasadą równości i niedyskryminacji, ma pogłębioną świadomość istnienia różnorodnych grup społecznych narażonych na dyskryminację.
Jest przekonany o konieczności poszukiwania wsparcia prawnego dla osób tego wymagających.
Kryteria oceniania
Metody pracy:
1. wykład z prezentacją multimedialną
2. praca z aktami normatywnymi
3. dyskusja dydaktyczna
Nakład pracy studenta/studentki:
Godziny kontaktowe - 15
Przygotowanie się do zajęć, lektury - 15
Przygotowanie się do egzaminu - 10
Literatura
Literatura obowiązkowa
1. Konstytucja z 2 kwietnia 1997
2. Rozdział II z ustawy z 26 czerwca 1974 r. - kodeks pracy
2. Ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania
3. Europejska Konwencja o Ochronie Podstawowych Praw i Wolności z 4 listopada 1950
4. Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami z 13 grudnia 2006
Literatura uzupełniająca
1. W. Brzozowski, A. Krzywoń, M. Wiącek, Prawa człowieka. Wolters Kluwer, Warszawa 2019
2. Z Hołda, J. Hołda i in.: Prawa człowieka. Zarys wykładu, Warszawa 2014
W cyklu 2023Zn:
Literatura obowiązkowa Literatura uzupełniająca |
Uwagi
W cyklu 2022Zn:
Zajęcia w semestrze zimowym odbywają się w formie zdalnej za pośrednictwem aplikacji Teams zgodnie z harmonogramem zajęć w USOS. |
W cyklu 2023Zn:
Metody pracy: 1. wykład z prezentacją multimedialną Nakład pracy osoby studiującej Liczba punktów ECTS 1 |
W cyklu 2024Zn:
Nakład pracy osoby studiującej: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: