Wybrane zagadnienia prawa i ochrona własności intelektualnej 20-3F-WPO
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017Z: | W cyklu 2017Zn: | W cyklu 2018Z: | W cyklu 2019Z: | W cyklu 2018Zn: | W cyklu 2019Zn: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna źródła prawa, zasady ich tworzenia i podstawowe pojęcia prawoznawcze, w szczególności hierarchię źródeł prawa, w tym aktów prawa międzynarodowego i UE, tryb legislacyjny oraz zasady ich obowiązywania.
Ma podstawową wiedzę na temat międzynarodowych i konstytucyjnych wolności i praw człowieka oraz środków ich ochrony, w szczególności generacji praw człowieka, zasad przewodnich statusu jednostki, w tym zakazu dyskryminacji, europejskich i międzynarodowych organów ochrony praw człowieka.
Ma pogłębioną i uporządkowaną wiedzę na temat systemu rządów w Polsce, organów władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, ich kompetencji i wzajemnych relacji.
Zna ogólne zasady wymiaru sprawiedliwości w Polsce, kompetencje Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Stanu.
Ma pogłębioną wiedzę na temat zdolności do czynności prawnych, zasad korzystania z niej, jej ograniczeń, w szczególności ubezwłasnowolnienia całkowitego i częściowego, postępowania w sprawach o ubezwłasnowolnienie, jego skutkach.
Zna zasady ochrony prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Umiejętności
Potrafi odnaleźć interesujące go przepisy prawa, usystematyzować je w hierarchicznym katalogu
Potrafi zdiagnozować przypadki naruszeń praw człowieka, w tym dyskryminacji, wskazać ich podstawę prawną oraz zaproponować zastosowanie odpowiednich środków prawnych ich ochrony
Posiada umiejętności obserwowania życia politycznego, analizuje i ocenia decyzje podejmowane przez przedstawicieli władzy publicznej, w szczególności w zakresie ich legalności
Potrafi przyporządkować kompetencje do krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej,
potrafi zdiagnozować potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i innych w zakresie wsparcia prawnego, Rozwiązuje problemy wynikające z korzystania ze zdolności do czynności prawnych, potrafi zweryfikować źródła dowodowe w postępowaniu o ubezwłasnowolnienie oraz określić konsekwencje ubezwłasnowolnienia.
Potrafi ocenić zgodność umowy licencyjnej z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz wystąpić z roszczeniem przeciwko osobie naruszającej te prawa.
Kompetencje społeczne
Prezentuje postawę legalistyczną.
Posiada szacunek do prawa i wartości, jakie prawo chroni
utożsamia się z zasadą równości i niedyskryminacji, ma pogłębioną świadomość istnienia różnorodnych grup społecznych narażonych na dyskryminację.
Jest przekonany o konieczności poszukiwania wsparcia prawnego dla osób tego wymagających.
Prezentuje postawę poszanowania własności intelektualnej.
Kryteria oceniania
test pisemny
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: