Problemy rynku pracy 20-2S-PRP
1. Rynek pracy i struktura zatrudnienia w kontekście globalizacji: problematyka rynku pracy – najważniejsze pojęcia i definicje, „społeczeństwo ryzyka” a rynki pracy, gospodarka globalna i społeczeństwo informacyjne, nowa gospodarka i przedsiębiorstwa sieciowe, transformacja pracy i zatrudnienia; 2. Przemiany rynku pracy w Polsce: rynek pracy a transformacja ustrojowa, uwarunkowania instytucjonalno-prawne, najważniejsze trendy; 3. Problem bezrobocia: definicje i typy bezrobocia, sposoby pomiaru, uwarunkowania i korelaty bezrobocia, bezrobocie w Polsce: najważniejsze trendy, metody przeciwdziałania bezrobociu w Polsce i innych krajach; 4. Sytuacja osób starszych na rynku pracy: aktywność zawodowa osób starszych (zróżnicowania ze względu na płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania), szczególne kategorie osób starszych na rynku pracy; 5. Sytuacja ludzi młodych na rynku pracy: aktywność zawodowa osób młodych (zróżnicowania ze względu na płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania), szczególne kategorie osób młodych na rynku pracy (np. NEETs), młodzi ludzie na rynku pracy w ujęciu międzynarodowym, absolwenci na rynku pracy; 6. Instytucje edukacyjne a rynek pracy: problem „niedopasowania” instytucji edukacyjnych do potrzeb rynku pracy, szkolnictwo zawodowe a rynek pracy w Polsce, szkolnictwo wyższe a rynek pracy w Polsce, idea Life Long Learning i przykłady jej realizacji, 7. Dyskryminacja na rynku pracy: definicja i typy dyskryminacji, dyskryminacja w polskim kodeksie pracy, czynniki dyskryminacji, dyskryminacja ze względu na płeć na polskim rynku pracy; 8. Godzenie obowiązków zawodowych, opiekuńczych i domowych: przemiany ról społecznych kobiet i mężczyzn w sferze prywatnej i publicznej, znaczenie problemu w kontekście aktywności zawodowej kobiet, mężczyzn i osób starszych, godzenie ról w świetle wybranych badań, przykłady wsparcia w godzeniu ról w Polsce i na świecie; 9. Strategie aktywizacji, przeciwdziałania bezrobociu: instytucje rynku pracy i ich działania, podmioty ekonomii społecznej jako narzędzie aktywizacji zasobów pracy, przykłady innowacji społecznych związanych z rynkiem pracy w Polsce i zagranicą.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student, który zaliczył przedmiot, potrafi wymienić podstawowe pojęcia i procesy społeczne, odnoszące się do problematyki rynku pracy w Polsce i w wymiarze globalnym.
Student, który zaliczył przedmiot, potrafi wyróżnić i opisać uwarunkowania i najważniejsze trendy współczesnych przemian na rynku pracy w Polsce i w innych krajach europejskich oraz pozaeuropejskich.
Umiejętności
Student, który zaliczył przedmiot, potrafi samodzielnie interpretować i analizować najważniejsze zjawiska i problemy związane z rynkiem pracy w Polsce i na świecie.
Student, który zaliczył przedmiot, potrafi pozyskiwać dane i wykorzystywać je do analizy problematyki rynku pracy w ujęciu socjologicznym.
Kompetencje społeczne
Student, który zaliczył przedmiot, potrafi samodzielnie uzupełnić zdobytą wiedzę w zakresie problematyki rynku pracy.
Student, który zaliczył przedmiot, potrafi podjąć kreatywną analizę problematyki rynku pracy w Polsce i na świecie.
Kryteria oceniania
Dyskusja w trakcie zajęć, egzamin końcowy (test wiedzy).
Literatura
1. Beck U. (2002), „Społeczeństwo ryzyka. W drodze do innej nowoczesności”, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe „Scholar”.
2. Castells M. (2007), „Społeczeństwo sieci”, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
3. Hochschild A. R. (2009), „Zarządzanie emocjami. Komercjalizacja ludzkich uczuć”, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
4. Marody M. (2000) (red.), „Między rynkiem a etatem. Społeczne negocjowanie polskiej rzeczywistości”, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe „Scholar”.
5. Szatur-Jaworska B. (2008), „Stan przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Analiza i rekomendacje działań”, Warszawa: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
6. Czapiński J. (2011, 2009, 2007, 2005, 2003, 2000), „Diagnoza społeczna. Warunki i jakość życia Polaków”, Warszawa: Rada Monitoringu Społecznego.
7. Raporty i komunikaty GUS, World Values Survey, European Values Survey, Eurostat, itp. dotyczące aktywności na rynku pracy.
8. Kozek W. (2013), "Rynek pracy. Perspektywa instytucjonalna", Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
9. Rajkiewicz A., Orczyk J. (2014), red., "Rynek pracy i wykorzystanie potencjału pracy w Polsce", Warszawa: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
10. Kotowska I. (2009), red., "Strukturalne i kulturowe uwarunkowania aktywności zawodowej kobiet w Polsce", Warszawa: Wydawnictwo Naukowe "Scholar".
11. Kaźmierczak T., Rymsza M. (2007), red., "Kapitał społeczny. Ekonomia społeczna", Warszawa: Instytut Spraw Publicznych.
12. Sobociński M. (2014), "Polityka rodzinna w Polsce. W stronę zrównoważonego modelu", Warszawa: Instytut Spraw Publicznych.
13. Bogacz-Wojtanowska E., Przybysz I., Lendzion M. (2014), "Sukces i trwałość ekonomii społecznej w warunkach polskich", Warszawa: Instytut Spraw Publicznych.
14. Pańków M. (2012), "Młodzi na rynku pracy. Raport z badania", Warszawa: Instytut Spraw Publicznych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: