Praktyka specjalistyczna (trzytygodniowa, 120 godzin; staż) 20-2P-SOK3a
DRUKI DO POBRANIA
Uwaga ! dokumenty należy drukować dwustronnie.
Sylabus
Karta praktykanta
Inne dokumenty
Skierowanie
Założeniem praktyki specjalistycznej w formie stażu jest wdrożenie studentów/-ek do przyszłej pracy zawodowej oraz pełnienia obowiązków z nią związanych. W ramach praktyki specjalistycznej studenci/-ki zobowiązani/-e są do odbycia stażu w instytucjach, gdzie możliwe jest uzyskanie efektów uczenia się zgodnych z kierunkiem studiów, na przykład: w ośrodkach
badawczych, jednostkach badawczo-rozwojowych, organizacjach pozarządowych, urzędach, ministerstwach, wydawnictwach, instytucjach medialnych itp.
Podstawą zaliczenia praktyki jest wypełnienie obowiązków wynikających z programu oraz udokumentowanie przebiegu praktyki. Opiekun/-ka praktyk w placówce (zakładzie pracy), potwierdza odbycie przez studenta/-kę praktyki i ocenia ją. W opinii o przebiegu praktyki powinny być wskazane osiągnięcia studenta/-ki oraz jego/jej braki i trudności ujawniane w trakcie zajęć. Zaliczenia dokonuje opiekun/-ka praktyk z ramienia uczelni po uprzednim ustaleniu terminu, nie później niż do 30 września danego roku akademickiego. Opiekun/-ka praktyk z ramienia uczelni jest zobowiązany/-a do weryfikacji osiągniętych efektów praktyki na drodze analizy dokumentacji i indywidualnej rozmowy ze studentem/-ką.
Zaliczenie praktyki dokonywane jest po indywidualnej rozmowie, w której student/-ka powinien/-na potwierdzić odpowiednie nabycie efektów zakładanych dla praktyki zawodowej. Opiekun/-ka praktyk z ramienia uczelni jest zobowiązany/-a do weryfikacji osiągniętych efektów praktyki na drodze analizy dokumentacji i indywidualnej rozmowy ze studentem/-ką.
Student/-ka zobowiązany/-a jest przedłożyć opiekunowi praktyk z ramienia uczelni dokumentację potwierdzającą realizację praktyki.
Dokumentacja praktyk obejmuje:
a) Program praktyki (Sylabus)
b) Kartę praktykanta APS
c) Pozostałą dokumentację przebiegu praktyk:
- Sprawozdanie z praktyk
Więcej informacji o praktykach znajduje się powyżej w drukach do pobrania: Sylabus.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
Posiada wiedzę o relacjach między strukturami, instytucjami i organizacjami społecznymi w skali krajowej, międzynarodowej i międzykulturowej.
Zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej aktywności i przedsiębiorczości przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu nauk społecznych.
Umiejętności
Potrafi wykorzystać podstawową wiedzę teoretyczną i pozyskiwać dane do analizowania konkretnych procesów i zjawisk społecznych (kulturowych, politycznych, prawnych, gospodarczych) w pracy zawodowej.
Respektuje zasady etyki zawodowej socjologa oraz normy i reguły prawne, zawodowe i moralne w celu rozwiązania konkretnego zadania.
Potrafi analizować przyczyny i przebieg procesów i zjawisk społecznych (kulturowych, politycznych, prawnych i ekonomicznych) w pracy zawodowej.
Wykorzystuje zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej.
Potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje przy użyciu różnych źródeł i technik.
Kompetencje społeczne
Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.
Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role.
Potrafi odpowiednio określić zasady służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania.
Potrafi współpracować w przygotowaniu projektów społecznych (politycznych, gospodarczych, obywatelskich, kulturowych), uwzględniając ich aspekty prawne, ekonomiczne i polityczne.
Potrafi myśleć i działać w sposób kreatywny i przedsiębiorczy.
Kryteria oceniania
Student/-ka zobowiązany/-a jest przedłożyć opiekunowi praktyk z ramienia uczelni dokumentację potwierdzającą realizację praktyki.
Dokumentacja praktyk obejmuje:
a) Program praktyki (Sylabus)
b) Kartę praktykanta APS
c) Pozostałą dokumentację przebiegu praktyk:
- Sprawozdanie z praktyk
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: