Wprowadzenie do socjologii rodziny 20-2F-WSR
Wiedza przekazana w trakcie zajęć ma na celu zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami opisującymi rodzinę, procesami przemian rodziny i ich uwarunkowaniami, rolą rodziny w procesach reprodukcji społecznej, społecznym zróżnicowaniem rodzin, nowymi formami życia rodzinnego i kulturowymi zmianami w obszarze ról rodzinnych. W czasie kursu studenci nabędą umiejętność interpretowania w kategoriach socjologicznych społecznych zjawisk związanych z instytucją rodziny i życiem rodzinnym.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
K_W01 Ma podstawową wiedzę o socjologii rodziny jako subdyscyplinie socjologii.
K_W02 Zna elementarną terminologię z zakresu socjologii rodziny: definicje rodziny, funkcje rodziny, fazy rodziny, typy rodzin, role rodzinne, etc.
K_W03 Ma uporządkowaną wiedzę ogólną na temat klasycznych i współczesnych teorii rodziny. Zna historyczne i kulturowe uwarunkowania życia rodzinnego.
K_W16 Zna podstawowe procesy przemian współczesnej rodziny i ich uwarunkowania. Posiada wiedzę o nowych typach rodzin i skali zjawiska.
Umiejętności
K_U01 Umie prawidłowo interpretować zjawiska przemian rodziny w kontekście zmieniających się warunków życia i przemian mentalności.
K_U02 Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną i pozyskiwać dane (statystyczne i z wyników badań) do analizowania przemian instytucji rodziny.
K_U10 Umie przedstawiać opracowanie z zakresu socjologii rodziny z wykorzystaniem różnych źródeł w formie ustnej (prezentacji z wykorzystaniem technik multimedialnych).
Kompetencje społeczne
K_K02 Umie współpracować w grupie i przygotowywać oraz realizować wspólne przedsięwzięcia badawcze.
K_K06 Potrafi uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę w obszarze socjologii rodziny.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: